Przerwa świąteczna jest czymś, na co najmłodsi czekają niemalże przez cały rok. Kojarzy się ona z błogim czasem wśród najbliższych, świąteczną atmosferą, prezentami i przede wszystkim zabawą. Niestety równie często po kilku wolnych dniach pojawia się nuda, przez którą dzieci zalegają na kanapie, oglądając bajki lub siedzą z nosami w telefonach, zapominając o innych możliwościach. Rodzice, wychodząc ku potrzebom swoich pociech, szukają rozwiązań, jak w kreatywny sposób urozmaicić im czas. 

Zajęcie podczas przerwy świątecznej – kreatywne zabawki

Origami dla dzieci

Spędzanie przerwy świątecznej z dzieckiem jest czymś nie tylko bardzo przyjemnym dla rodzica, ale niekiedy też i bardzo trudnym. Zaplanowanie czasu dla swojej pociechy nie jest łatwym zadaniem – szczególnie teraz, gdy świat opanowały technologiczne nowinki. Rodzice, chcąc zorganizować im czas, często zastanawiają się, nad różnymi tradycyjnymi zabawami, choć te mogą przestać być dla nich ciekawe, zwłaszcza gdy nie są powiązane z ich zainteresowaniami. Chcą zadbać także o kreatywny rozwój dziecka, dlatego tak trudno znaleźć jest coś, co będzie miało pozytywny odbiór i sprawi, że choć przez jakiś czas wirtualny świat zostanie zapomniany. Z pomocą mogą przyjść kreatywne zabawki, które znaleźć można w ofercie wielu sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Dedykowane są dla dzieci w różnym wieku. Ich największą zaletą jest to, że rozwijają wyobraźnię i są czymś zupełnie nowym i często dotąd nieznanym.

Mikroskop – zajęcie dla dużych i małych

Zanim jednak wybierze się zabawkę, warto choć przez chwilę zastanowić się co interesuje brzdąca. Z pomocą mogą przyjść szkolne zajęcia oraz oceny, które są przez dziecko zdobywane. Mały pasjonat nauk przyrodniczych będzie bardzo zadowolony, gdy w jego otoczeniu pojawi się, np. mikroskop dla dzieci. Jest to profesjonalne narzędzie badawcze, które służy naukowcom oraz amatorom już od wielu lat. Dzięki temu w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób będzie mógł zaznajomić się z otaczającym go światem. Zanim wybierze się jednak konkretny model mikroskopu, należy zastanowić się, czy ma to być sprzęt zabawkowy, czy raczej bardziej profesjonalny. Jest to bardzo ważne, ponieważ od niego zależy jakość oraz możliwość powiększania próbek. Dla dzieci, które szybko się nudzą, lepszym wyborem będzie model zabawkowy. Jest przede wszystkim tańszy, ale jego możliwości są ograniczone. Poleca się go także dla maluchów, które dopiero odkrywają, czym jest świat przyrody i chcą go coraz bardziej odkrywać. Inwestycja w profesjonalny sprzęt jest natomiast możliwością rozbudowy urządzenia o dodatkowe soczewki czy akcesoria. Posłuży on dłużej i może jeszcze bardziej rozwinąć zainteresowania dziecka, które przełożą się na jego przyszłość. Wyborem sprzętu powinny kierować umiejętności brzdąca, by obsługa nie sprawiała większych kłopotów.

Origami dla dzieci – poznawanie kolorów i kształtów

Origami dla dzieci

Miłośnicy zajęć technicznych i plastycznych na pewno bardziej docenią inne urozmaicenie czasu. Dla nich lepiej sprawdzi się chociażby origami dla dzieci. To proste i tradycyjne zabawy z papierem z pewnością sprawią, że wolny czas w domu będzie spędzony w przyjemny i kreatywny sposób. Pomysłów na zabawę z papierem jest naprawdę wiele – wycinanie, sklejanie czy właśnie składanie. Wystarczy tylko kilka kartek, by spróbować stworzyć z nich wiele figurek. Origami uczy przede wszystkim cierpliwości, ale także pozwala popracować nad motoryką palców. Warto zacząć od prostych kształtów – dobrze sprawdzą się samoloty czy łódki, które są w stanie utrzymać się na wodzie. Po dopracowaniu najprostszych projektów można śmiało przejść do tych bardziej skomplikowanych z pewnymi urozmaiceniami, np. patyczkami, które staną się konstrukcją dla papierowych figur. Na rynku można znaleźć wiele książek oraz zestawów, które posiadają instrukcje oraz gotowy papier do składania. Jest to spore ułatwienie szczególnie dla dzieci. Linie, które narysowane są na kartkach, wyznaczają kolejność składania, dzięki czemu stanie się to prostszym i przyjemniejszym zadaniem. Jest to świetna alternatywa do wspólnego spędzania czasu. Rodzic staje się pomocą w składaniu, ale i inspiracją, jeśli potrafi to zrobić bez wcześniejszych instrukcji. Ta kreatywna zabawa sprawdzi się dla każdego pasjonata kształtów i pięknych kolorów.

Wspólne spędzanie czasu z pociechą

Co jeszcze sprawdzi się jako kreatywna zabawka? Dla miłośników logiki i matematyki coraz częściej wybiera się szachy. To dobry wybór, by rozwinąć w dziecku umiejętność samodzielnego myślenia oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Książki są zawsze dobrym prezentem dla młodych literatów. Rozwiną wyobraźnię, wzbogacą słownictwo, a może nawet i staną się inspiracją do napisania własnego dzieła. Bardzo uniwersalnym akcesorium są też sanki, które można wykorzystać podczas zimowej pogody. Ucieszy się z nich każde dziecko – niezależnie od swoich zainteresowań. Jest to idealna forma spędzania wolnego czasu z rodzicami. Zapewnia ona ruch zarówno rodzicom, jak i dzieciom. W dobie internetu oraz nadmiernego siedzenia w domu będzie to dobre zorganizowanie wolnego czasu.

Kreatywne zabawki są doskonałym zapełnieniem wolnego czasu. Rozwijają one dziecięcą wyobraźnię, dobrze organizują czas oraz są powodem do zacieśnienia więzi. Aby wybrać odpowiedni produkt dla malucha, należy najpierw przemyśleć to, czym się interesuje. Chcąc sprawić dziecku przyjemność w przerwie świątecznej, warto zorganizować mu czas tak, by nie spędził go wyłącznie z nosem w telefonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *