Nie od dziś wiadomo, że dzieci wymagają od rodziców dużo uwagi. Należy zorganizować im czas i dopilnować, aby przypadkiem nie zrobiły sobie krzywdy. O ile przy nieco starszych pociechach nie jest to trudne, tak w przypadku niemowląt wręcz przeciwnie. Poza rytualnymi drzemkami w ciągu dnia ciężko zająć je jakąkolwiek samodzielną aktywnością, ponieważ są zbyt małe na bajki czy większość zabawek. Znacząco utrudnia to wykonywanie codziennych obowiązków, co może generować poczucie frustracji i ogólny harmider w domu. 

Niemniej jednak istnieje proste rozwiązanie, które pomoże rozwiązać ten problem, a mianowicie chusta do noszenia. To nieskomplikowane akcesorium zdecydowanie powinno znaleźć się w każdej wyprawce malucha. Znane jest ludziom od wielu lat, niesie za sobą mnóstwo korzyści wpływających na dziecko i rodzica. Na rynku nietrudno natknąć się takowy produkt – występuje w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach, w związku z czym każdy z pewnością znajdzie coś, co spełni jego wymagania zarówno praktyczne, jak i wizualne.

Wpływ na kręgosłup rodzica i dziecka

chusta do noszenia noworodkaDługotrwałe noszenie pociechy na rękach generuje wiele spięć w mięśniach, a tym samym nierzadko ból kręgosłupa u rodzica. Maluszek co prawda nie waży wiele, lecz trzeba pamiętać o prawidłowej postawie i asekurowaniu, chociażby główki. Przez to pozycje są ograniczone, co zmusza opiekuna do trwania przez długi czas w jednej. Nie wpływa to dobrze na kręgosłup, dlatego chusta do noszenia może okazać się bardzo korzystną inwestycją. Dzięki niej noszenie pociechy odbywa się w wyprostowanej pozycji, co odciąża wiele grup mięśniowych i korzystnie oddziałuje na postawę. Dodatkowo ciężar jest rozkładany równomiernie, a dziecko ma zapewnioną stabilną pozycję, w związku z czym rodzic z lekkością wykona rutynowe czynności domowe.

Warto jednak wspomnieć, że chusta wpływa pozytywnie nie tylko na rodzica, ale także malucha. Ten układa się bowiem w pozycji tzw. żabki, a jego stawy ułożone są zgięciowo-odwiedzeniowo. Dziecko leży wtedy na rodzicu symetrycznie, kręgosłup ma naturalnie ułożony w literkę „C”, a materiał podpiera go na całej długości. Akcesorium powinno być jednak dopasowane do wieku i wielkości pociechy, z tego względu też istnieje wiele sposobów wiązania chusty. Łatwo dopasować je do aktualnych preferencji, a dodatkowo brzdąca można ułożyć zarówno na klatce piersiowej, jak i plecach.

Laktacja i więź między rodzicem a dzieckiem

chusta do noszenia noworodkaWiele kobiet boryka się z problemem z laktacją, przez co muszą szukać alternatywnych sposobów na nakarmienie swojego maluszka. Jednym z rozwiązań tego problemu, może okazać się zakup takiego akcesorium, jak chusta do noszenia noworodka. Niektórych dziwi ten fakt, jednak obecność dziecka przy ciele matki w znacznym stopniu wpływa na ilość produkowanego pokarmu. Dlatego warto z tego skorzystać, nawet jeśli nie ma się problemu z karmieniem. Kontakt z maluszkiem powoduje wydzielanie się w organizmie prolaktyny, czyli składnika niezbędnego w procesie laktacji, a dodatkowo utrzymywanie ciepła w okolicy klatki piersiowej mamy wpływa na sprawny wypływ mleka, dzięki czemu pociecha się nie frustruje.

Chusta ma jednak mnóstwo innych właściwości – wpływa między innymi na budowanie lepszej więzi między rodzicem a dzieckiem. Ta okaże się bardzo ważna, gdyż od niej w dużej mierze zależy, czy brzdąc zaufa opiekunom, a tym samym będzie spokojny. Noszenie malucha w takim akcesorium generuje u niego poczucie bezpieczeństwa i ciepło. Bliskość jest istotna dla pociech w każdym wieku, dlatego należy ją pielęgnować od pierwszych chwil. Powinna o tym pamiętać nie tylko mama maluszka, ale również tata. Mężczyźni chętnie noszą dzieci w chustach, ponieważ to nie tylko wygodne, ale też umacnia ich relację.

Wpływ chusty na rozwój dziecka

Rozwój maluszka to bardzo ważny, długotrwały etap, dlatego rodzice powinni zadbać o niego już po pierwszych dniach przyjścia na świat ich pociechy. Chusta do noszenia dziecka może mieć na to istotny wpływ, głównie ze względu na fakt, iż wtedy te ma stały kontakt z rodzicem. Doskonale odbiera ton głosu opiekuna, czuje konkretne zapachy i rozpoznaje szybsze bicie serca. Przejmuje emocje, dzięki czemu ma kontakt z wieloma sytuacjami emocjonalnymi, a jego mózg szybciej się rozwija. Przekłada się na to także fakt, że leżąc na piersi mamy czy taty widzi więcej, nie jest otoczone gondolą wózka.

Jak łatwo się domyślić, dziecko w nowych dla niego sytuacjach odczuwa stres, a to kolejny element, na jaki wpłynie chusta. Będąc blisko rodzica, a więc osoby, której ufa, w jego organizmie wytwarza się oksytocyna pomagająca mu się zrelaksować, w związku z czym nowe rzeczy nie są już takie straszne. Noszenie w chuście ma też przełożenie na integrację sensoryczną, czyli dostarczanie maluszkowi różnorodnych bodźców, aby ten mógł się rozwijać na różnych płaszczyznach. Połączenie informacji wzrokowych, słuchowych i dotykowych z poczuciem bezpieczeństwa i czasem na kategoryzowanie wszystkiego niewątpliwie wpłynie na niego korzystnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *