Podjęcie decyzji w związku z wyborem akcesoriów dla dzieci mających służyć przez kilka najbliższych lat, nie jest wcale łatwe. Produkty, które dostępne są na rynku, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online różnią się między sobą materiałem, wykonaniem, ceną, funkcjami, ale także wyglądem. Najważniejszym aspektem, towarzyszącym podczas zakupu krzesełka do karmienia, jest jego funkcjonalność. Chodzi głównie o wygodę i komfort malucha w trakcie spożywania posiłków, oraz siedzenia w nim. Posiadanie takiego mebla w domu jest bardzo poręczne dla rodziców, ponieważ mogą swobodnie włożyć do niego swojego brzdąca, zabezpieczyć pasami i bez obaw zrobić coś w międzyczasie gdy będzie się, np. bawił.

Jakie cechy powinno mieć krzesełko?

tata karmi malucha który siedzi na krzesełkuNie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jest kilka funkcji oraz udogodnień, które warto, aby znalazły się w kupowanym gadżecie. Jedną z takowych alternatyw jest „rośnięcie razem z dzieckiem”. Gdy maluch rozwija się, z czasem potrzebuje większej przestrzeni. Jego położenie należy obniżać, tak, aby czuł się swobodnie i komfortowo. Regulowane siedzisko to możliwość różnych manewrów i ustawianie go w dowolnej pozycji. Ponadto jest wiele modeli, będącymi jednocześnie stolikami. Warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ płacąc za jeden przedmiot, mamy dwa.

Rozszerzanie diety maleństwa, szczególnie na początku jest dla niego formą zabawy, podczas której część pokarmu porozrzucana jest wokół. Krzesełka do karmienia z zaokrąglonymi brzegami blatów w dużym stopniu ograniczają możliwości manewru maluszka. Dzięki temu zakres zrzutu kaszek, zupek i wielu innych pokarmów jest nieco mniejszy. Taca, znajduje się tuż przed siedziskiem maleństwa. Jej wielkość idealnie pasuje do tego, aby zmieściły się wewnątrz talerzyk i butelka lub kubek. Można ją swobodnie montować oraz demontować, ale posiada zabezpieczenia, które ograniczają dostęp do tego mechanizmu brzdącom. Dzięki tej funkcji siedzisko może zostać dostawione np. do stołu, tak, aby pociecha wraz z całą rodziną mogła spożywać posiłek. Regulacja jest bardzo ważna, ponieważ wyspy kuchenne lub stoły w każdym domu różnią się rozmiarem. Jest to gwarancja dopasowania wybranego modelu do wszystkich powierzchni — w mieszkaniu czy na wyjeździe do dziadków. Ponadto gadżet posiada funkcję montażu podnóżka, podtrzymującego masę malucha, który zapewnia mu równowagę i pozwala na swobodne ułożenie stóp. Najczęściej używany jest przy młodszych dzieciach, zaczynających swoją przygodę z jedzeniem większości potraw spożywanych przez rodziców i rodzeństwo. Łatwiej brzdącowi skupić się w stu procentach na jedzeniu jeśli czuje się bezpiecznie i wygodnie.

Zabezpieczenia

Warto wspomnieć także o kwestii bezpieczeństwa, gdy maluch korzysta z krzesła. Niezawodne są pasy oraz wbudowane szelki. Dzięki nim mamy pewność, że dziecko nie wysunie się, robiąc sobie krzywdę. Nie należy zapominać także o zabezpieczeniach, jakie są niemożliwe do rozbrojenia z perspektywy siedzącego. Mowa mianowicie o mechanizmie składania. Jest to istotna kwestia, ponieważ pociechy nieświadomie mogą odbezpieczyć coś i doprowadzi to do niemiłych skutków.

Funkcjonalne rozwiązania

Dla osób, które nie dysponują ogromnym metrażem domów czy mieszkań ważna jest możliwość składania tego typu mebli. Dzięki temu siedzisko, gdy nie jest używane, może być złożone i schowane w ustronne miejsce. Nie zajmuje dodatkowego miejsca, ale służy w najpotrzebniejszych momentach. Oprócz tego spokojnie zmieści się w bagażniku samochodowym, pozwalając na używanie go nawet poza domem. Wiele modeli zawiera także kółeczka, ułatwiające przestawianie bez konieczności podnoszenia.

Materiał wykonania

dziecko siedzące w krzesełku do karmieniaDo oczywistych kwestii należy także jakość wykonania produktu. Producenci oferują wiele opcji także w tym zagadnieniu. Można znaleźć idealne krzesło dopasowane kolorystycznie z wieloma gadżetami, a także wszelkimi zabezpieczeniami w dobrej cenie i z solidnych tworzyw. Najczęściej wybierane jest krzesełko do karmienia drewniane lub jeden z modeli z wysokiej jakości plastiku. Mocne surowce są trwałe, co oznacza, że bez najmniejszego problemu mogą długo służyć właścicielom. Siedzisko powinno zostać stworzone z delikatnych, miękkich oraz łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Dobrym wyborem jest m.in. zdejmowana powłoczka z siedziska, przystosowana do prania. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej higieny rzeczy, z którymi dziecko ma często do czynienia.

Podsumowując

W krzesełko do karmienia nie trzeba zaopatrywać się przed narodzinami dziecka, ani nawet w pierwszych kilku miesiącach jego życia. Warto zacząć rozglądać się za nim w okolicach 6 miesiąca, gdy zacznie ono samodzielnie siadać. Nie oznacza to również, że od razu wtedy jest na to gotowe. Gdy maluch pewnie siedzi oraz sztywno utrzymuje głowę, a także plecy i barki ustawia pionowo, można wprowadzić do jego codziennego funkcjonowania siedzisko, w którym będzie spożywać zbilansowany pokarm. Za szybkie próby pionizowania maluszka mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju kręgosłupa lub bioder. Dlatego należy wstrzymać się z zakupem krzesła do odpowiedniego momentu. Funkcjonalność oraz wygoda i bezpieczeństwo powinno przewodzić myśli wyboru konkretnego modelu. Nie opłaca się także oszczędzać na asortymencie gadżetów dla dzieci, ponieważ niektóre mogą posłużyć naprawdę długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *