Przed narodzinami dziecka rodzice borykają się z niełatwym zadaniem, jakim jest skompletowanie wyprawki. Do rzeczy, które bezapelacyjnie powinny się w niej znaleźć, zaliczamy różnorodne kocyki. To od nich zależy komfort i wygoda maluszka podczas snu. Rynek ofert przepełniony jest wieloma rodzajami tych produktów. Znajdziemy je w dowolnym kolorze, motywie, a także w wersjach z konkretnych materiałów. Do zadań opiekunów przed zakupem artykułów mających bezpośrednią styczność ze skórą pociechy, należy kontrola ich pod względem atestów bezpieczeństwa oraz jakości tworzyw.

Materiał wykonania kocyków dla niemowląt

Dziecko tuż po narodzinach potrzebuje wiele czułości, bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Rodzice w 90 % są w stanie to sami zapewnić, jednak do pełni szczęścia brakuje drobnych elementów. Do takowych zaliczyć możemy kocyk dla najmłodszych. Przy wyborze niezwykle istotny jest jego skład. Nie wszystkie tworzywa są odpowiednie, ponieważ mogą wywoływać alergie oraz podrażniać. Skóra noworodków jest niezwykle delikatna, a także narażona na uszkodzenia mechaniczne, dlatego materiał ubranek czy okryć ma kluczowe znaczenie. Najlepiej w tej roli sprawdza się kocyk bambusowy. Tkanina ta wykazuje się ponadstandardową miękkością. Ponadto jest miła i przyjemna w dotyku. Istotny jest także fakt, że posiada właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Oprócz tego artykuły wykonane z bambusa są hipoalergiczne. Podczas uprawy tej rośliny nie stosuje się żadnych pestycydów ani innych szkodliwych substancji, co jest gwarancją powyższych cech. Nie należy zapominać również o właściwościach ułatwiających prawidłową termoregulację, którymi wyróżniają się bambusowe tekstylia. Oznacza to, że w chłodne dni nakrycie chroni przed zimnem, a w gorące przed przegrzaniem. Warto także wspomnieć o higroskopijności, czyli chłonność wody. Dzięki temu spocenie się nie wybudzi malucha ze snu. Zatem jednym z lepszych wyborów koców dla pociech są te wykonane z bambusa. Sprawdzają się we wszystkie pory roku oraz są bezpieczne dla zdrowia maluszków.

Bawełniane kocyki dla maluchów

niemowle w koszu z białymi kocamiBardzo często wybieraną tkaniną dla najmłodszych jest także bawełna. Jej faktura jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, zapewniając komfort oraz wygodę dziecku. Sprawdza się zarówno w łóżeczku, wózku, jak i foteliku samochodowym czy spacerówce. Jedną z zalet, którą wyróżnia się wykonany z niej kocyk dla niemowlaka, jest przepuszczalność powietrza. Dzięki temu sprawdza się w wiosenne ciepłe dni, jak i w chłodniejsze letnie wieczory np. jako okrycie nóżek podczas spaceru. Ponadto pozwala skórze oddychać. Podobnie jak materiał bambusowy, nie uczula. Przyjemnie utula brzdąca, dając poczucie wygody. Warto również podkreślić jedną z cech, jaką jest wytrzymałość bawełny. Tkaniny z jej włókien można wielokrotnie prać, według zaleceń producenta, co w żaden sposób nie wpłynie na ich właściwości.

Certyfikaty i atesty bezpieczeństwa

O ile przy wyborze tekstyliów dla siebie, dorośli nie zwracają zazwyczaj uwagi na certyfikaty, pochodzenie czy skład, o tyle podczas zakupu rzeczy dla dzieci należy mieć to na uwadze. Artykuły dla bobasów można znaleźć zarówno na stronach internetowych, jak i w sklepach stacjonarnych. Produkty sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać dyrektywy związane ze standardami i certyfikacją. Inaczej niestety wygląda zamawianie towarów na przykład z Chin. Te na ogół nie posiadają odpowiednich atestów, a ich produkcja jest masowa. Głównie dlatego ich ceny są bardzo niskie, co zachęca potencjalnych klientów do zakupu takich produktów. Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego decydując się na zakup poszczególnych towarów, trzeba sprawdzać posiadany przez nie certyfikat. Bezpieczne kocyki dla niemowląt opatrzone są OEKO-TEX Standard 100. Oznacza to, że nie zawierają żadnych substancji, mogących zaszkodzić zdrowiu użytkownika lub podrażnić skórę i wywoływać dyskomfort.

Grubość, rozmiar, wygląd

stópki niemowlaka wychodzące spod białego kocykaNie powinno się zapominać, że oprócz składu liczy się także rozmiar, grubość i ogólna estetyka kocyków dla najmłodszych. Ogromnym plusem jest duża konkurencyjność firm wciąż prześcigających się w produkcji oryginalnych motywów, wzorów w dowolnych kolorach. Jako że tekstylia są dobrym pomysłem na prezent, można zdecydować się na zakup personalizowanych artykułów. Chodzi mianowicie o np. wyhaftowanie imienia. Koce niekiedy stają się towarzyszami maluszków nie tylko w trakcie snu, ale także podczas zabawy. To miękkie przytulanki, dlatego wygląd wpływa na ich postrzeganie. Rozmiar to kolejny punkt, na którym należy się chwilowo zatrzymać. Wielkość okryć powinna odpowiadać wiekowi brzdąca. Najczęściej wybieranymi wymiarami kocyków dla niemowlaków są 75 × 100 cm, 80 × 110 cm, 100 × 100 cm lub 110 × 140 cm. Pierwsze z nich idealnie sprawdzają się podczas spacerów lub do okrycia po kąpieli. Większe natomiast w trakcie snu. Swoboda ruchów malca w nocy w żaden sposób nie jest ograniczana. Warto także być świadomym, że nie każdy materiał będzie sprawdzał się cały rok. Tekstylia flanelowe spełnią swoje zadanie w sezonie jesienno-zimowym, przede wszystkim dlatego, że materiał jest bardzo szczelny, zapewniając komfort termiczny w chłodne dni. Wiosną i latem może okazać się zbyt ciepły. Lekkie bawełniane kocyki sprawdzą się w cieplejszych porach roku, dając swobodę oddychania skórze i gwarantując właściwą cyrkulację powietrza.

Kocyk wiosenny, czyli jaki?

Decydując się na zakup kocyków dla najmłodszych członków rodzin, warto zwrócić uwagę na ich skład oraz zastosowanie. Nie wszystkie rodzaje tkanin sprawdzą się na dany okres roku i dla poszczególnych grup wiekowych. Istotne są także posiadane certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania, a także prosty i ekologiczny skład, który nie zawiera szkodliwych związków. Jest to kluczowe, przy wyborze artykułów dla niemowlaków. Ich skóra jest wrażliwa i delikatna, zatem ważne jest odpowiednie otulenie i komfort. Dziecko po spędzeniu 9 miesięcy w brzuszku mamy, gdzie miało zapewnioną stałą temperaturę, wymaga pomocy w utrzymaniu właściwej temperatury ciała poza nim, aby maluch mógł czuć się swobodnie i bezpiecznie, niezbędne są miękkie w dotyku, ciepłe, a także przyjazne tkaniny, zapewniające ochronę przed chłodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *