Przygotowanie pokoju dla niemowlaka może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem. W teorii najważniejsze jest wygodne łóżeczko dla pociechy, w praktyce okazuje się jednak, że należy zadbać także o mnóstwo innych elementów wystroju oraz wyposażenia. W końcu to wszystko dla zdrowia, wygody i szczęścia dziecka. Skąd jednak czerpać inspiracje, a także wiedzę dotyczącą tego, jak zaaranżować pokój w taki sposób, by odpowiadał on potrzebom niemowlaka? Odpowiedź na to pytanie kryje się w treści niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury! 

Przede wszystkim – funkcjonalność!

łóżeczko dziecięce

Pokój dla niemowlaka paradoksalnie aranżuje się przede wszystkim w taki sposób, aby rodzice pociechy mieli szybki i łatwy dostęp do potrzebnych elementów wyposażenia. Najważniejsze pod tym względem jest odpowiednie ustawienie mebli. Należy pamiętać, że łóżeczko dziecięce nie powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera bądź okna. Zarówno przeciąg, jak i zbyt wysoka temperatura mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia pociechy, dlatego miejsce do spania należy zlokalizować w optymalnej termalnie części pokoju. W pobliżu łóżeczka powinno znajdować się także wygodne miejsce dla rodzica, które ułatwi karmienie i doglądanie niemowlaka. Fotel, krzesło bądź innego typu siedzisko z pewnością ułatwi pilnowanie pociechy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Przygotowanie funkcjonalnej przestrzeni jest wyjątkowo istotne podczas aranżowania pokoju dla niemowlaka. Jeszcze ważniejsze jest jednak zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Przede wszystkim – wszelkiego rodzaju instalacje powinny być zamontowane w taki sposób, by nie stwarzały one zagrożenia dla dziecka. Kable najlepiej schować za meblami, tak, by szkrab nie mógł się do nich dostać. Przedmioty, które mogłyby stworzyć niebezpieczeństwo dla malucha, należy ustawić w niedostępnych miejscach. Ponadto warto zabezpieczyć ostre krawędzie mebli i zablokować dostęp do szufladek. Innym przydatnym rozwiązaniem jest oklejenie dywanu antypoślizgową tkaniną.

Miejsce do przewijania

łóżeczko dziecięce

Istotnym elementem wyposażenia pokoju niemowlaka, jest miejsce, w którym można dziecko wygodnie przewinąć. W tym przypadku liczy się przede wszystkim wygoda rodziców. Ciekawe i popularne rozwiązanie stanowi specjalnie przygotowana komoda z przewijakiem. Mebel tego typu w znaczący sposób ułatwia opiekę nad dzieckiem. Świeże pieluchy można przechowywać w jednej z szuflad, podczas gdy w pozostałych zmieszczą się ubrania tudzież akcesoria takie jak smoczki, butelki czy nawet zabawki. Wyposażona w przewijak komoda dla niemowlaka to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporą ilość niezwykle cennej przestrzeni. Zazwyczaj jednak okazuje się, że jedna komoda to za mało, by przechować wszystkie niezbędne elementy wyposażenia – dlatego warto też zainwestować w organizery, kosze lub skrzynki.

Przyjemna kolorystyka

Dziecko musi czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje kolorystyka, tak ścian, jak i mebli, ozdób oraz  innego typu elementów wyposażenia. Warto pamiętać, że niemowlęta szybko się rozwijają – w pewnym momencie pociechy mogą zacząć interesować się przedmiotami o jaskrawych i krzykliwych barwach. Jednakże, choć stymulowanie umysłu maluszka jest konieczne dla rozwoju, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że pokój niemowlaka to miejsce, w którym szkrab powinien odpoczywać. Dlatego warto postawić na stonowane, łagodne barwy. Niech stanowią one tło dla kolorowych zabawek, które w każdym momencie można schować, by nie rozpraszać zasypiającego malucha.

Odpowiednia liczba bodźców i dobrze dobrane oświetlenie

Dekoracje są istotnym elementem każdego wnętrza. Jednakże w przypadku pokoju niemowlęcego należy pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością. Zbytnia liczba wyrazistych elementów wyposażenia i ozdób może sprawić, że dziecko będzie przebodźcowane, co z kolei utrudnia prawidłowe zasypianie. Jeżeli zaś chodzi o sen, to należy zwrócić uwagę także na prawidłowy dobór oświetlenia. Przede wszystkim – zaleca się unikanie jednego, wyrazistego źródła światła. Najlepiej postawić na kilka, rozlokowanych w różnych punktach pomieszczenia lamp. Należy pamiętać, że ta umiejscowiona najbliżej łóżeczka, powinna emitować delikatne światło, które nie utrudni maluchowi zasypiania.

Przygotowanie pokoju dla niemowlaka może być prawdziwym wyzwaniem. Jednak pamiętając o kilku prostych zasadach, bez problemu można zaaranżować estetyczny, przestrzenny i wygodny pokój, który stanie się dla pociechy oazą bezpieczeństwa i spokoju. Dobrze jednak pamiętać przy tym, że należy postawić także na własną wygodę – w końcu czasami w sypialni niemowlaka spędza się nawet kilkanaście godzin na dobę. Warto pójść na kompromis i zrezygnować z dużej ilości wyrazistych ozdób. Znacznie lepiej sprawdzą się stonowane rozwiązania. Istotne jest także zachowanie porządku – zagracone pomieszczenie może stanowić niebezpieczeństwo dla raczkującej jeszcze pociechy. W końcu bezpieczeństwo dziecka jest wartością priorytetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *