Wyposażenie dziecka w niezbędne akcesoria pozostaje niezmiennym obowiązkiem każdego rodzica. Niemniej jednak kompletowanie wyprawki to jeden z najprzyjemniejszych etapów oczekiwania na narodziny brzdąca. W sklepach stacjonarnych, jak i online dostępnych jest mnóstwo różnorodnych artykułów dla najmłodszych, dlatego nietrudno zrobić duże zakupy oraz zaopatrzyć się we wszystko, co będzie potrzebne. Wymaga to oczywiście odpowiedniego przygotowania finansowego, jednak sukcesywnie z każdym miesiącem można kupować kolejne przedmioty, a rozłożenie tego w czasie nie nadszarpnie rodzinnego budżetu.

Duży asortyment w wielu przypadkach utrudnia rodzicom zakupy, zwłaszcza tym świeżo upieczonym. Trudno zdecydować, która marka lub materiał będzie dla dziecka najlepszy, jakie zabawki wpłyną na prawidłowy rozwój itp. W internecie łatwo znaleźć liczne porady na ten temat dlatego któregoś wieczoru przysiąść do literatury i zorientować się, co najbardziej polecają opiekunowie innych dzieci. Wyprawka powinna zawierać przede wszystkim podstawowe elementy, czyli ubranka. Body, śpiochy, pajacyki, okrycia wierzchnie uzależnione od pory roku, kiedy urodzi się brzdąc. W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Po co noworodkowi skarpety?

Skarpetki dla niemowlaka

Wydawać by się mogło, że wyposażenie noworodka w skarpetki będzie bezcelowe. Wielu rodziców myśli tak głównie ze względu na to, że większość ubranek dla maluchów ma zabudowane stópki. Dodatkowo taki brzdąc jeszcze nie potrafi chodzić, więc po co mu ta część garderoby? Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim zapewnienie wyższego komfortu termicznego. To bardzo ważne, ponieważ często zbyt niska temperatura okazuje się powodem różnych infekcji i przeziębień. Wizyty u lekarza nie są przyjemne dla dziecka ani jego rodziców, dlatego warto temu przeciwdziałać.

Jak powszechnie wiadomo, duża ilość ciepła ucieka przez głowę, dlatego zakłada się maluchom czapeczki, jednak stopy są równie istotne i należy chronić je przed wychłodzeniem, o które tak naprawdę nietrudno. Skarpetki niemowlęce powinny być zakładane szczególnie do spania i na spacery, ponieważ nie ma wtedy potrzeby nieustannej kontroli brzdąca. Nawet gdyby ten się odkrył lub po prostu wystawił nóżkę poza kołderkę czy kocyk, można mieć pewność, że nie zmarznie. Do zakupu trzeba podejść racjonalnie, ponieważ np. niewłaściwy materiał mógłby sprawiać, że nakrycie stóp nie będzie spełniać swojej funkcji.

Rola materiału w przypadku skarpetek

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Głównie z tego względu kupuje się akcesoria wyłącznie wysokiej jakości, które posłużą przez dłuższy czas i nie narażą pociechy na żadne niebezpieczeństwo. Czym powinny charakteryzować się dobre skarpetki dla noworodka? Przede wszystkim muszą być wyprodukowane z dobrego materiału. Mowa tu przede wszystkim o popularnej bawełnie. Ma ona doskonałe właściwości, użyteczne przy codziennym użytkowaniu danej odzieży. Zapewnia dobry przepływ powietrza, dlatego stopa dziecka nie poci się i utrzymana zostaje w umiarkowanej temperaturze. 

Bawełna jest też przyjemna w dotyku, dzięki czemu nie podrażnia skóry maluszka. Ta bywa bardzo delikatna, dlatego wymaga delikatnych tkanin, niegryzących, a także pozbawionych wszelkich szkodliwych substancji. Wybierając odzież ze sztucznych syntetyków np. poliestru, można spodziewać się wystąpienia różnych uczuleń z powodu przegrzania i spocenia stópek maluszka oraz jego frustracji spowodowanej brakiem odpowiedniego komfortu przez niewłaściwą odzież. Właśnie z tego względu do każdego zakupu trzeba podchodzić się racjonalnie – nie kierować ceną, tylko jakością.

Inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę

Skarpetki dla niemowlaka

Poza wyborem materiału istnieje wiele innych cech, jakie musi posiadać odzież najmłodszych. Skarpetki dla niemowlaka muszą być przede wszystkim odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru. Dzięki temu uniknie się mnóstwa nieprzyjemnych sytuacji np. frustracji malucha i jego niechęci do zakładania ich. Nie można kupić zbyt dużych, ponieważ te będą spadały z nóżki brzdąca w każdej sytuacji, natomiast za małe spowodują ucisk i obniżą komfort dziecka. Najlepszym sposobem na dobranie właściwego rozmiaru okaże się zmierzenie stopy pociechy od krawędzi pięty do końca największego palca, wtedy za pomocą tabelki z łatwością odnajdzie się pasujący wariant. 

To jednak niejedyna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie skarpetek dla maluszka. Przed ostateczną decyzją warto upewnić się, czy te są pozbawione ściągacza. Będzie on zupełnie niepotrzebny w przypadku dobrego dopasowania rozmiarem, ponadto spowoduje ucisk i podrażnienie skóry maluszka, a w niektórych przypadkach może nawet zaburzać krążenie krwi. Nie powinno się wybierać wariantów wyposażonych w guziczki i inne elementy mogące odpaść. Istnieje wtedy ryzyko, że dziecko mogłoby je połknąć. Wybór tej części garderoby, podobnie jak każdej innej jest ogromny. Zatem każdy rodzic dopasuje ją do swojego maluszka pod kątem praktycznym i wizualnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *