Dla dziecka najlepszą formą spędzania czasu jest zabawa. Można jednak połączyć rozrywkę z nauką, idealnie sprawdzają się do tego zabawki edukacyjne. Będą świetnym wyborem, sposobem na uczenie się poprzez zabawę. Są zaprojektowane w taki sposób, aby wzbudzać ciekawość, zachęcać do poznawania świata, rozwijać zmysły i koordynację ruchową. Wspierają one naturalny rozwój maluszka i to już od najmłodszych lat. W przypadku zabawek edukacyjnych można mieć pewność, że zostały stworzone przez ekspertów i są dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju dziecka. Wybór jest ogromny, dlatego czas najwyższy sięgnąć po zabawki o walorach edukacyjnych.

Zabawki uczą i bawią od najmłodszych lat

dziecko bawi się zabawkamiDziecko bawi się już w kołysce, a jeśli zabawa zostanie umiejętnie nakierowana, to będzie wspierać rozwój maluszka od najmłodszych miesięcy jego życia. Z pomocą przychodzą zabawki edukacyjne, a bawienie się nimi wiąże się z wieloma korzyściami dla dziecka. Bawią i jednocześnie uczą, stanowią świetną formę rozrywki o walorach edukacyjnych. Najczęściej mają różne przyciski, wydają dźwięki, można mówić o mnogości kolorów, kształtów i faktur. Już w drugim miesiącu życia dziecko zaczyna okazywać zainteresowanie karuzelą nad łóżeczkiem o wyrazistych kolorach. Po trzecim miesiącu życia maluszek zaczyna odkrywać otoczenie, interesować się światem. Bierze wszystko do buzi, wyciąga ręce do zabawek i je chwyta.

Po szóstym miesiącu życia zaczyna się już doskonalenie motoryki małej i koordynacji ręka-oko. Wykształca się chwyt pęsetowy, dziecko może już precyzyjniej podnosić przedmioty. Zabawki edukacyjne pomagają odkrywać nowe kształty, faktury, konsystencje, dźwięki. Po dziewiątym miesiącu życia dziecko jest już bardzo żywiołowe, z raczkowania przychodzi do chodzenia. Warto wesprzeć jego rozwój za pomocą pchaczy, zabawek do ciągnięcia na sznurku i manipulacyjnych. Dwulatkowie są już w stanie swobodnie się poruszać, zabawki wspierające rozwój koordynacji ruchowej sprawdzą się idealnie. Można już sięgnąć po książki obrazkowe rozwijające spostrzegawczość. Po osiemnastym miesiącu życia następuje doskonalenie motoryki małej.

Jak zabawki wspierają rozwój dziecka?

Zabawki edukacyjne rozwijają słuch i wzrok, postrzeganie przyczynowo-skutkowe. Dziecko uczy się reagowania na bodźce zewnętrzne. Rocznemu dziecku można już śmiało dać zabawkę ułatwiającą interakcje społeczne, wspierającą zdolności manualne. Zabawki edukacyjne świetnie pobudzają wyobraźnię dziecka. Zachęcają do aktywnej zabawy, uczą cierpliwości, ćwiczą precyzję ruchu, wspomagają logiczne myślenie, wspierają kreatywność, trenują koncentrację. Akcesoria o walorach edukacyjnych stymulują rozwój dziecka pod wieloma względami: językowym, matematycznym, przyrodniczym, muzycznym, ruchowym, przestrzennym, interpersonalnym, intuicyjnym. Umożliwiają one naukę i zdobywanie rozmaitych umiejętności. Za ich pomocą dziecko może nauczyć się liczyć oraz poznać litery i kolory, nazwy i odgłosy zwierząt. Zabawki edukacyjne są uniwersalne, pomocne w przypadku każdego malucha. Sprawdzą się do zabawy zarówno samodzielnej, jak i zespołowej, w gronie rodziny lub rówieśników. Dziecko uczy się współpracy i działania w grupie.

Zabawki edukacyjne dla 2 latka i młodszych dzieci

dziecko z zabawkamiO zabawkach edukacyjnych warto pomyśleć już we wczesnych miesiącach życia dziecka. W sprzedaży nie brakuje produktów przeznaczonych dla niemowląt, które wspaniale wspierają prawidłowy rozwój maluszków. Świetnie sprawdzą się różne zawieszki i karuzele nad łóżeczko, które będą atrakcyjną ozdobą o walorach edukacyjnych. Wielokolorowe elementy o różnych kształtach poruszają się, przykuwając wzrok dziecka. Warto wybrać model wyposażony w pozytywkę lub projektor. Nieoceniona będzie mata edukacyjna, pełna atrakcji dla maluszka. Jest wzbogacona o kolorowe elementy o różnych fakturach, szeleszczące lub nawet świecące.

Takie maty oddziałują na sferę psychofizyczną dziecka, rozwijają zmysły (dotyku, słuchu, wzroku). Rozbudzają ciekawość i zachęcają do aktywności, chwytania, unoszenia głowy. Mata edukacyjna jest bezpiecznym miejscem do zabawy, która sprawdzi się dosłownie wszędzie. Nie można też zapomnieć o stoliku edukacyjnych dla starszego dziecka, które jest już w stanie przyjmować pozycję stojącą i chodzić. Tego typu zabawki są wyposażone w rozmaite funkcje, wydają odgłosy, wygrywają melodie, świecą, mogą nawet mówić. Polecić można maskotki edukacyjne z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Idealną opcją są też różnego typu układanki, podobnie jak książki edukacyjne. Już małym dzieciom można podawać książeczkę materiałową lub z kartonu. Książki są wielobarwne, o zróżnicowanej fakturze, wydające dźwięki.

O czym pamiętać przy wyborze zabawki edukacyjnej?

Wybierając zabawkę edukacyjną, należy mieć na uwadze jej typ. Powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. W przypadku małych dzieci warto kupować duże zabawki, bo na ćwiczenie precyzji ruchów przyjdzie czas później. Zabawka nie może być zbyt skomplikowana, bo maluch nie będzie wiedzieć, co z nią zrobić i straci zainteresowanie. Bardzo ważna jest również trwałość akcesoriów, brak ostrych elementów i szkodliwych substancji. Najlepiej będzie wybrać zabawki atestowane, z odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Zabawki dla dziewczynek i chłopców powinny być lekkie, solidne, funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *