Zakup artykułów dla niemowląt nierzadko wiąże się z wieloma wyzwaniami i koniecznością zwrócenia uwagi na kilka szczegółów. Tak jest również w przypadku wybierania smoczka. Spotkać można wiele opinii, które wskazują, czym powinien charakteryzować się ten idealny produkt i w jaki sposób go dobierać. Przed zakupem warto jednak poznać dokładne rodzaje i cechy konkretnych smoczków, by ostatecznie wybrać ten odpowiednio dopasowany do maluszka. Czym się sugerować i który z nich kupić?

Rozmiar smoczka to podstawa

smoczek dla niemowlaka

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest dopasowanie rozmiaru smoczka do wieku maluszka. Na rynku znaleźć można wiele dostępnych wymiarów. Na swoich opakowaniach mają one odpowiednie oznaczenia, mówiące o ich przeznaczeniu dla konkretnej grupy wiekowej. Najczęściej korzysta się z liczbowych podziałów. Spotkać jednak można również oznaczenia literowe, gdzie symbol A przeznaczony będzie dla maluszków do 6 miesiąca życia, B dla dzieci między 6 a 18 miesiącem, a C dla pociech powyżej 18 miesiąca. Rozmiar smoczka dla dziecka jest niezwykle ważny, gdyż zapewni on odpowiedni rozwój szczęki, mięśni czy języka. Ich nieodpowiedni dobór może prowadzić do pojawienia się wady zgryzu lub wymowy. Co istotne, w sklepach znaleźć można również smoczki dla wcześniaków, które są idealnie do nich dopasowane i posiadają dodatkowe parametry.

Smoczki o rozmaitych kształtach

Szeroki wybór smoczków w różnych kształtach może budzić wiele wątpliwości. Odmienne formy nie są jedynie zmysłem artystycznym, gdyż niosą za sobą większe znaczenie. Kształtem różni się gumka smoczka, a wyodrębnić można trzy jej rodzaje: okrągłą, symetryczną i ortodontyczną. Pierwsza z nich jest najbardziej popularnym typem i charakteryzuje się owalną budową. Wspiera technikę ssania u dziecka i polecana jest dla dzieci karmionych piersią. Smoczki symetryczne natomiast posiadają spłaszczony kształt z obu stron, dobrze dopasowują się do jamy ustnej i dbają o jej prawidłowy rozwój. Ostatni typ – zwany ortodontycznym,  zaprojektowany został przez specjalistów. Od dołu jego guma jest spłaszczona, natomiast na górze delikatnie wypukła. Zabezpiecza on język przed spychaniem w dół, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania wady wymowy w przyszłości. W buzi malucha utrzymuje się on w bezpiecznej, jednakowej pozycji. Który z nich więc wybrać? Zakupiona forma smoczka powinna przypominać kształt piersi i być anatomicznie dopasowana do buzi dziecka. Poprzez to uniknąć można zaburzeń ssania u maluszka. Z tego względu najbardziej poleca się ostatni z wymienionych rodzajów.

Z jakiego materiału smoczek wybrać?

smoczek dla niemowlaka

Odpowiednia jakość produktu, którego używać będzie dziecko jest niezwykle ważna, Na rynku spotkać można dwa główne materiały, z których produkuje się smoczki dla niemowląt. Pierwszy z nich to silikon, który jest trwały i nie uczula wrażliwej skóry maluszka. Jest przezroczysty, nie ma smaku ani zapachu. Jego zaletą jest to, że nie ulega deformacji, a proces jego czyszczenia jest nieskomplikowany. Równie popularnym rodzajem jest smoczek lateksowy, nazywany także kauczukowym. Charakteryzuje się on plastycznością i dopasowaniem do małej buzi dziecka. Jest delikatniejszy od silikonowych produktów i dzięki temu bardziej przypomina kobiecą pierś. Typy te częściej mogą jednak ulegać odgnieceniom oraz nierzadko są w stanie pochłaniać różne zapachy. Poprzez swoje właściwości więcej mam przekonuje się do pierwszej opcji.

Czy rodzaj tarczy ma znaczenie?

Nie tylko materiał oraz rozmiar smoczka są ważne. Równie istotna jest tarcza, która przylega bezpośrednio do buzi dziecka. Powinna posiadać ona odpowiednie rozmiary, tak, by maluch mógł swobodnie oddychać. Najlepiej dobierać jest takie produkty, które zaopatrzone są w tarczę ze specjalnymi dziurkami zapewniającymi odpowiednią cyrkulację powietrza między ustami a samym smoczkiem. Warto wiedzieć, że źle dopasowana może prowadzić do nagromadzenia się śliny wokół ust pociechy, a to może podrażnić jego delikatną skórę. Rynek oferuje smoczki zarówno z tradycyjnymi tarczami, jak i kółkowymi, które mają ułatwić maluszkowi łapanie i wyjmowanie smoczka. Znaleźć można również pozycje stworzone bez tego elementu, jednak ich wybór zależy od indywidualnych preferencji rodzica oraz dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając odpowiedni smoczek, warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Przy zakupie najlepiej jest zweryfikować, czy smoczek posiada odpowiednie atesty, dopuszczające produkt do sprzedaży. Dobrze, gdy produkt uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub innych podobnie działających jednostek. Zwrócić uwagę trzeba również na materiał wykonania oraz na to, czy smoczek dla niemowlaka nie ma żadnych uszkodzeń. Nie może on także zawierać BPA w swoim składzie, gdyż jest on szkodliwy dla organizmu.

Tak naprawdę wybór smoczka jest kwestią indywidualną. Warto pamiętać jednak, że współcześnie bardzo dba się o odpowiedni komfort i zdrowie maluszka, dzięki czemu produkty dostępne na rynku są bezpieczne. Bardziej nowoczesne smoczki często wytwarzane są we współpracy z lekarzami i doradcami, którzy dokładnie dbają o każdy szczegół. Nierzadko to od preferencji maluchów zależy, czy smoczek się sprawdzi. Jeśli dany kształt, rozmiar czy materiał nie odpowie niemowlęciu, warto wtedy spróbować z innymi dostępnymi na rynku rodzajami. Najważniejsze jest jednak, by zakup był rozważny i dokładnie zweryfikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *