Okres wczesnoszkolny to etap rozwoju dziecka, w którym rodzic powinien bacznie obserwować poczynania pociechy. Jej reakcje na otoczenie mogą ukazywać upodobania, jak i cechy osobowości. Warto nie tylko śledzić zachowanie, ale też starać się zapewniać określone źródła rozrywki, które mogą ją rozwinąć. Ważne, by zaplanowane zabawy wpłynęły pozytywnie na dziecko. Można starać się zadbać zarówno o sprawność i zdolności manualne, jak i rozwój intelektualny maluszka.

Wymyślenie zajęć pobudzających wyobraźnię i pamięć, które będą interesujące, może być nie lada wyzwaniem, dlatego często mówi się, że dziecko jest „kapitanem własnego statku”. Częstym tematem rozmowy behawiorystów jest wyobraźnia. Wielu rodziców nie decyduje się na rozwijanie twórczego myślenia swoich pociech, co może nieść za sobą poważne konsekwencje w przyszłości. Zdaniem ekspertów, wyobraźnia jest odpowiedzialna zarówno za umiejętności analityczne jak i racjonalizowania emocji w przyszłości. Istnieje wiele zabawek pomagających ukształtować zdolności poznawcze brzdąca. Jedną z nich jest tzw. teatrzyk wywierający wpływ nie tylko na fantazję, ale i wiele innych aspektów rozwojowych maluszka.

Teatrzyk dla dziecka

pacynki w teatrzyku dla dzieciZabawy z wykorzystaniem tej zabawki pozwalają na integrację pomiędzy mamą, tatą i dzieckiem, przy czym rodzice mogą nie tylko pełnić rolę widowni, ale i „obsady teatralnej”. Teatrzyk dla dziecka umożliwi aranżację dziecięcych przedstawień i pozwoli maluszkowi być zarówno aktorem, jak i reżyserem „własnej sztuki”. Ponadto, improwizowane spektakle wpłyną na wiele umiejętności dziecka: od wyrażania i postrzegania emocji, po zdolności komunikacyjne, kończąc na myśleniu twórczym. Scena umożliwi organizację wielu różnych spektakli i wszystko zależy od jego wyobraźni — maluch może mierzyć się w walce ze smokiem i ratować księżniczkę, ale i odwiedzać obce planety w poszukiwaniu kosmitów. Istnieje wiele modeli, w tym np. z rozsuwaną kurtyną. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów jak np. wysokość czy stabilność podstawy. Dobrą metodą na przyciągnięcie uwagi dziecka jest odgrywanie ról, które są dobrze znane maluszkowi.

Zabawa w dom

Maluchy przyglądają się zachowaniom dorosłych z dużym zainteresowaniem. Wiąże się to z cechami umysłu dziecka w okresie wczesnoszkolnym, które rozwija się poprzez obserwację i naśladownictwo. Dzieci nieświadomie kopiują maniery swoich rodziców. Jedną z gier, która może spodobać się pociechom, jest „zabawa w dom”. Eksperci wskazują na jej terapeutyczne właściwości, przy czym odtwarzanie zachowań wpłynie zarówno na kreatywność dziecka, jak i umiejętność wyrażania i postrzegania emocji. Ponadto, pozwala im na odkrywanie reguł funkcjonujących w danej społeczności i np. dziecko dowiaduje się, skąd biorą się jego domowe posiłki. Aby „zabawa w dom” była bardziej atrakcyjna dla dziecka, warto podjąć się zakupu zabawek, które pozwolą mu wyobrazić sobie nakreślone sytuacje. Warto pamiętać, że nie każdy maluch posiada tak samo rozbudzoną wyobraźnię.

Pacynki na palce

Są to zabawki imitujące różnorodnych bohaterów ze świata baśni — od króla i królowej, aż po leśne zwierzątka. Pacynki na palce posiadają wszechstronne zastosowanie. Wykorzystane podczas spektaklu teatralnego, umożliwiają dziecku wcielenie się więcej niż jedną rolę. Pobudzają wyobraźnię i zachęcają malucha do udziału w sztuce. Za ich sprawą, dziecko uczy się kontrolować ton swojego głosu i ćwiczyć wysławianie się. Odgrywanie ról przez dziecko rozwija jego empatię, usamodzielnia i pozwala rodzicom na reakcję, jeśli zauważą podczas scenki zachowanie, które mogłoby wzbudzić ich niepokój. Mogą służyć nie tylko jako zabawka dla dziecka, ale i jako pomoc terapeutyczna dla pedagoga. Dziecięcy behawiorysta może wykorzystać lalkę do przeprowadzenia zajęć terapeutycznych i pomóc mu np. zwalczyć nieśmiałość lub poprawić zdolność komunikacji.

Zabawa w zawody

chłopiec z misiem pacynkąOdgrywanie ról jest istotne także w kontekście przyzwyczajania dziecka do realnego świata i ugruntowaniu w nim podstaw społecznych czy reakcji na konkretne sytuacje. Warto pomyśleć o smyku, jak o „czystej tablicy”, która dopiero nabiera nowych doświadczeń i zdobywa wiedzę potrzebną do funkcjonowania w społeczeństwie. Eksperci zalecają pokazywanie dziecku różnych zawodów funkcjonującym we współczesnym świecie. Kupowanie zabawek pomogą zainscenizować sytuacje, w ramach których synek staje się np. strażakiem, policjantem lub kierowcą ciężarówki, a córka np. pielęgniarką lub nauczycielką. Zabawy pomogą także w odkryciu upodobań dziecka, co umożliwi rodzicowi, dalsze wspieranie go. 

Dlaczego odgrywanie ról jest ważne?

Istnieją różne gry, dzięki którym nie tylko rozbudzamy wyobraźnię naszego dziecka, ale także wpłyniemy na rozwój jego podstawowych umiejętności poznawczych, przy czym niektóre z nich wymagają odpowiedniego asortymentu jak np. pacynek na rękę. Odgrywanie różnych ról nie tylko wpływa na rozwój empatii i pobudzenie wyobraźni, ale także uczy społecznych reakcji. Emocje i doświadczenia dotyczące zainscenizowanych sytuacji będą towarzyszyć smykowi i pomogą mu wykształcić wzorzec określonych zachowań, który będzie widoczny w przyszłości. Decydując się na grę, warto zwrócić uwagę na to, czy odpowiada maluchowi, ponieważ nie każde dziecko czuje się dobrze podczas zabaw opartych na komunikacji. Najważniejszą rzeczą jest to, aby dziecko czuło się komfortowo podczas organizowanych zabaw. Decydując się na wybór gier, należy rozważyć wiele możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *