Nawet będąc jeszcze w stanie oczekiwania na upragnione dziecko, zdajemy sobie sprawę z tego, iż moment porodu to dla małego człowieka zazwyczaj dość traumatyczne przeżycie. Z miejsca, które w brzuchu mamusi było dlań swoistym azylem, bezpieczną przystanią, noworodek zostaje przeniesiony do świata obcego, pełnego potencjalnych niedogodności. Miejsca raczej dla maluszka niekomfortowego, a nawet pełnego niebezpieczeństw. Oczywiście instynkt macierzyński jest znakomitym parasolem, jaki mama jest w stanie roztoczyć nad swoim maluszkiem. Z dawien dawna człowiek, jednakże nauczył się wspomagać ten naturalny proces opieki nad najmłodszymi i najdelikatniejszymi członkami swojej społeczności. By zniwelować bodźce świata zewnętrznego, do którego noworodek nie jest jeszcze przyzwyczajony, stosowano różne metody imitujące bezpieczne warunki matczynego łona. Jednym z nich były rożki z kocyków, beciki lub kokony, czyli długie odcinki materii, którymi szczelnie owijano niemowlę. Podobną rolę w obecnych czasach spełnia otulacz dla noworodka.

Dlaczego noworodki lubią otulanie?

dziecko w otulaczuCi, którzy myślą, iż niemowlęciu należy pozostawić maksimum przestrzeni, mylą się, sądząc iż zwłaszcza w czasie snu taka swoboda pozwala mu się bezstresowo rozwijać. Dzieci w becikach lub owinięte w otulacz bambusowy jedynie na pozór wyglądają dziwnie. Tymczasem, nie tylko – zazwyczaj nacechowane dużą dozą mądrości życiowej – obserwacje naszych babć, ale i najnowsze badania kliniczne donoszą, iż otulanie, opatulanie (czemu służą np. otulacze muślinowe) jest jak najbardziej wskazaną czynnością w przygotowaniu maleństwa do snu.

Ograniczenie ruchów małego dziecka i delikatny, subtelny ucisk materii tkaniny na małe ciałko symuluje przyjemną dla nienarodzonego dziecka ciasnotę brzucha mamy. Przyjemne otulenie jakie przynosi otulacz dla noworodka jest więc stanem niemalże naturalnym. Zauważmy, iż nie bez przyczyny, noworodek zazwyczaj najszybciej zasypia w ramionach mamy, gdzie pole manewru ma niewielkie, no i rzecz jasna bezpiecznie w bliskim odczuciu ciepła matczynego ciała i uspokajającego bicia serca. Poza tym, iż owijanie np. w becik lub otulacz dla noworodka pomaga w zaśnięciu, to taki sposób opieki, zapobiega zbyt częstemu pojawianiu się odruchu Moro.

Ten sposób reakcji na bodźce zewnętrzne, jakkolwiek jest odruchem naturalnym, to z pewnością wywoływany zbyt często źle wpływa na rozwój dziecka w pierwszych, jakże ważnych, tygodniach życia. Otulacz dla noworodka niweluje odruchowe zachowanie ochronne (charakteryzujące się nagłym wyprostem kończyn i całego ciała, by przejść w fazę obronną, obejmowania klatki piersiowej i skupienia w pozycji niemalże embrionalnej), dzięki czemu malec ma zapewniony spokojniejszy sen.

Czym tak właściwie jest otulacz dla noworodka?

To, iż otulacz dla noworodka to już niemalże pozycja obowiązkowa w każdej współczesnej wyprawce dla niemowlęcia, to niemalże truizm. Owijanie maleńkiego i delikatnego ciałka w kocyki, otulacze muślinowe czy rożki, to najlepszy sposób na uspokojenie, zachowanie ciepłoty ciała i bezpieczeństwa malucha. To ostatnie jest o tyle ważne, iż nawet najmniejsze noworodki mają tendencję do takiego balansowania ciałem i przekręcania się, iż istnieje niebezpieczeństwo, że mogą spać z niezabezpieczonego łóżeczka w czasie snu (jeśli były karmione na łóżku rodziców) lub uderzyć główką o szczebelki swego łóżeczka dziecięcego. Zapobiec przed sturlaniem się mogą także tzw. kokony niemowlęce, jednakże w porównaniu z otulaczami, nie zakrywają one całego ciała dziecka. Najprostszy nawet otulacz dla noworodka ma także te niezaprzeczalną przewagę, iż można go użyć jako kocyka do przewijania, parawanu w trakcie karmienia w miejscu publicznym lub kołderki w gondoli czy wózku spacerowym.

Nazywany częstokroć pierwszą pościelą lub czasem zastępczym łonem – otulacz dla noworodka to zazwyczaj odpowiednio wycięty i zabezpieczony na brzegach kawałek materiału, w kształcie kwadratowej (o najczęstszych rozmiarach 120 na 120 cm) lub lekko prostokątnej chusty, którą za pomocą odpowiedniej sekwencji ruchów otulamy maluszka. Pierwsze modele, jeśli tak możemy się wyrazić, to najczęściej otulacze z możliwością założenia lub lekkiego związania końcówek materiału. Obecnie natomiast otulacz dla noworodka może być wyposażony w – niegroźny dla delikatnej skóry niemowlęcia – system rzepów lub zamków błyskawicznych. Dzięki takiemu zapięciu mama będzie mieć łatwiejszy i szybszy dostęp do pieluszki.

Zazwyczaj otulacz dla noworodka nowoczesnego kroju posiada uformowaną już kieszeń dolną utrzymującą ciepłotę nóżek – takie rozwiązanie ułatwia zadanie tym mamom, które martwią się zawczasu, iż nie będą umieć umiejętnie zawinąć rogów otulacza „tradycyjnego”. Spotkamy także w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych, otulacz dla noworodka, który posłużyć może dłużej, niż tylko na pierwszy, najwcześniejszy okres dzieci nowonarodzonych. Taki otulacz dla noworodka to także śpiworek dla starszego niemowlęcia. Poza tym niektóre modele mają także rodzaj kapturka, na tyle szerokiego, że dziecko może swobodnie kręcić główką, a jednocześnie materiał spełnia rolę czapeczki ogrzewającej.

Otulacze muślinowe a otulacz bambusowy – krótki przegląd rodzajów otulaczy

mama tuląca niemowlę w otulaczuJak każdy inny element dziecięcej wyprawki, body, pościele, kołderki, czapeczki, tak i otulacz dla noworodka może być zróżnicowany w kształcie i składzie materiałowym. Najprostszy i najczęściej spotykany podział to ten ze względu na tkaninę, z której go uszyto.

Zacznijmy od najbardziej egzotycznie brzmiącego podtypu. Otóż otulacz bambusowy, bo o nim mowa, wykonany jest z delikatnej i przewiewnej wiskozy bambusowej. Dzięki temu, iż bambus jest delikatniejszy i nie taki szorstki jak len, otulacz bambusowy jest znakomitym rozwiązaniem na upalne lato. Notabene, ubrania uszyte z włókien sprasowanego bambusa są chętnie noszone przez ludy Azji Południowo-Wschodniej, a to dzięki właściwościom chłodzącym w trakcie wysokich temperatur połączonych z dużą wilgotnością powietrza.

Otulacze muślinowe, a zwłaszcza otulacze z delikatniejszych odmian bawełny to z kolei świetna propozycja dla tych mam, które rozpoznały u swoich pociech alergie skórne lub po prostu – chcą zapewnić delikatnemu ciałku maksimum subtelności. Pamiętajmy bowiem, iż naskórek małego członka naszej rodziny jest zazwyczaj jeszcze bardzo delikatny, komórki powierzchniowe są na tyle nieodporne na warunki i bodźce zewnętrzne, ze naprawdę niewiele brakuje, by uszkodzić młodą jeszcze strukturę. Otulacze muślinowe są przygotowywane z bawełny naturalnie barwionej, która sama w sobie ma właściwości antygrzybiczne i niealergizujące. Bawełniany muślin jest także dobrym termo izolatorem w dni chłodniejsze, gdy na zewnątrz niska temperatura, a powietrze wilgotniejsze.

Coraz częściej spotykany jest otulacz dla noworodka, który będzie pasować do pasów bezpieczeństwa lub będzie współgrał z kształtem fotelika samochodowego, gondoli lub nawet wózka spacerowego. Taki otulacz dla noworodka ma najczęściej system wycięć na pleckach i grubszy spód, by pasy bezpieczeństwa nie obcierały ciała dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *