Każdy pamięta swojego pierwszego pluszowego misia lub układankę — są to wspomnienia, które z pewnością pozostaną w dorosłych głowach na bardzo długo. Upływ czasu sprawia, że pewne sytuacje już nigdy się nie powtórzą, stąd też wiele osób decyduje się na dokumentowanie własnych przeżyć, wykorzystując do tego celu kamerę lub aparat fotograficzny. Wszyscy świeżo upieczeni rodzice chcą dowieść całemu światu o tym, że ich maluszek rośnie jak na drożdżach. Obserwacja rozwoju pociechy jest możliwa przy wykorzystaniu specjalnych miarek przeznaczonych do przeprowadzania pomiarów. Czy tego typu rozwiązanie będzie zarówno dowodem, jak i pamiątką?

Możliwość cofnięcia się pamięcią w przeszłość pozwala dojść do wniosku, że mierzenie ciała znane jest każdemu od dawnych lat młodzieńczych. Prawdopodobnie większość osób dobrze wspomina swoje dzieciństwo — czas, w którym rodzice zapraszali na okresowy pomiar. Jak wiadomo, był on wykonywany przy wykorzystaniu markera oraz futryny lub ściany. Charakterystyczne grube linie nakreślane powyżej głowy dziecka miały stanowić potwierdzenie ogromnych postępów. Właśnie w taki sposób maluch był w stanie czynnie brać udział w mierzeniu wzrostu, a sam proces był bajecznie prosty. Niestety tego typu rozwiązanie brudziło powierzchnię, przy której były wykonywane pomiary.

Miarki wzrostu — dlaczego warto?

dziewczynki mają miarkę wzrostuMożna być pewnym, że niepotrzebne jest informowanie zarówno taty, jak i mamy dziecka o tym, że warto zwracać uwagę na proces wzrostu dziecka — z pewnością doskonale o tym wiedzą. Warto jednak przedstawić kilka argumentów, które pozwolą ukazać ten problem we właściwym świetle. Jak wiadomo, zaburzenia wzrostu mogą być spowodowane przeróżnymi czynnikami, zaczynając od otyłości, a kończąc na niskim wzroście rodziców. Badanie ewentualnych problemów hormonalnych nie byłoby możliwe bez właściwej opieki nad dzieckiem, jak i obserwacji. Do monitorowania postępu świetnym wyborem okazuje się miarka wzrostu, dzięki której możliwe jest właściwe obserwowanie procesu rozwoju malucha. Co więcej, to właśnie dzięki niej zauważalne będą pierwsze objawy niedoboru lub nadmiernego wzrostu.

Sytuacje bywają bardzo różne, niestety w przypadku niektórych bąbelków ich wzrost nie pokrywa się z wynikami sugerowanymi przez lekarzy specjalistów zajmujących się tego typu przypadkami. Na jakie objawy w takim razie zaleca się zwracać uwagę? Proces analizy wyników warto rozpocząć od zapoznania się z tym czym są siatki centylowe — to właśnie dzięki nim endokrynolodzy mają możliwość właściwego ocenienia postępów. Tego typu metoda oceny rozwoju fizycznego u dziecka jest jedną z najpopularniejszych — głównie za sprawą skuteczności prognoz zawartych na wykresach.

Analizowanie centyli pozwala we właściwy sposób przedstawić zarówno niedobór, jak i nadmierny wzrost. Jak wiadomo, mierzenie wzrostu u dzieci jest ważnym zadaniem, za które odpowiedzialność ponosić powinni rodzice brzdąca. Po wykonaniu pomiaru u własnego dziecka warto zapoznać się z tabelką określającą przewidywany wzrost u malucha na podstawie pozostałych zmiennych takich jak płeć, wiek, masa ciała oraz obwód głowy. Warto nadmienić, że specjaliści za uśredniony wynik uważają centyl 50 — oznacza to, że 50% z pozostałych dzieci jest wyższych, a 50% niższych. W przypadku zarówno niższych, jak i wyższych wartości warto skontaktować się z lekarzem specjalistą — endokrynologiem.

Miarki dla dzieci, czyli jak monitorować wzrost?

Tak jak wiadomo, pomiar wzrostu u dziecka jest jednym z ważniejszych problemów stojących przed rodzicami każdego maleństwa, z którym to właśnie oni będą musieli się zmierzyć. Warto więc przygotować się merytorycznie do tego procesu — zaczynając od tego dlaczego powinno się przeprowadzać pomiary. Właściwa ocena nie byłaby możliwa bez odpowiedniego narzędzia — jest nim miarka dla dzieci. Posiadając w domu tego typu przyrząd, jest się w stanie we własnym zaciszu śledzić rozwój malucha.

Badania przeprowadzone w 2008 roku przez Instytut Pentor wykazały, że 10% polskiego społeczeństwa nie mierzy wzrostu własnego dziecka — niestety jak wiadomo może mieć to niekorzystne skutki. Specjaliści jednogłośnie informują, że monitorowanie wzrostu pociechy należy przeprowadzać w trzymiesięcznych odstępach — wykonany pomiar należy nanieść na siatkę centylową. Oczywiście, aby móc sprawdzać postępy we właściwy sposób należy zadbać o to, by maluchy były mierzone boso, swobodnie stojąc przy ścianie.

Miarka wzrostu — naklejka, która zachęca do pomiarów?

Młodzi rodzice lubią mieć wybór w tym, jaką rzeczą obdarzą swoje maleństwo — każdy chce wybrać jak najlepsze rozwiązanie pozwalające odpowiednio zadbać o pociechę. Zarówno tata, jak i mama dziecka z pewnością będą zaskoczeni tym, w jaki sposób przebiegają pierwsze pomiary, maluch zazwyczaj zaczyna się niecierpliwić i denerwować, ponieważ nie rozumie do końca sytuacji, która ma miejsce. Warto więc w takim przypadku zaopatrzyć go w miarkę z nadrukiem w formie drewnianej listewki lub naklejki wykonanej z tworzyw sztucznych.

Czy można w jakikolwiek sposób zainteresować dziecko pomiarami? Odpowiedzią na to pytanie jest specjalna miarka wzrostu. Naklejka tego typu okazuje się także doskonałym prezentem dla świeżo upieczonych rodziców — z pewnością chcieliby posiadać praktyczny przedmiot, który w przyszłości posłuży jako doskonała pamiątka. Tego typu rozwiązania można zakupić na wielu stronach internetowych, warto jednak zastanowić się nad tym, jaki wzór będzie podobał się maluchowi — jest fanem motoryzacji czy zwierzątek?

Marker na ścianie czy miarka wzrostu?

noworodek z markerem w dłoniAktywne badanie rozwoju własnego dziecka jest bardzo ważnym zadaniem, którego nadal wiele osób nie praktykuje — jest to ogromny błąd. Całe szczęście wraz z dostępnością specjalnych miarek możliwe jest przeprowadzanie pomiarów w zaciszu własnego domu. Przygotowania jak widać, są bardzo proste, wystarczy zakupić naklejkę ze wzorem odpowiadającym upodobaniom dziecka, a następnie przykleić ją na ścianę po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni. Oczywiście nadal wielu młodych rodziców decyduje się na tradycyjne oznaczanie postępów znane z własnych dziecięcych lat.

Na tego typu rozwiązanie można patrzyć w dwojaki sposób — brudzenie ścian lub doskonała pamiątka. Oczywiście, że nadal jest to znakomita technika na dokumentowanie postępów, powierzchnia pokryta tego typu liniami może stanowić świetne wspomnienie — niestety nie do każdego trafiają ściany pokryte markerem. Jak wiadomo, taką płaszczyznę można zabezpieczyć specjalnym lakierem bezbarwnym i traktować jako ozdobę wnętrza, jednak istnieją inne sposoby mające mniej inwazyjny wpływ na dom rodzinny — specjalne miarki w formie naklejki. Warto także dodać, że zarówno malowidła na ścianach, jak i specjalne miarki do mierzenia wzrostu świetnie spisują się jako pamiątka — indywidualny i niepowtarzalny upominek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *