Szukając odpowiedniej zabawki dla dziecka, warto skupić się na przedmiotach, które nie tylko bawią, ale też mają walory edukacyjne. W przypadku małych dzieci idealnie sprawdzają się zabawki wykonane z drewna. Są one bezpieczne i oddziałują korzystnie na sferę psychofizyczną. Godna polecenia jest kolejka drewniana mająca bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, jego motorykę i koordynację ruchową. Ćwiczy zmysł przestrzenny, logikę i cierpliwość. Kolejki drewniane można sprezentować dzieciom, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Są bardzo wytrzymałe i przyjemne w dotyku, pewnie leżą w dłoni.

Dlaczego drewniana kolejka dla dzieci to świetny pomysł na prezent?

Drewniane pociągi dla dzieci mają wiele zalet, a jedną z nich jest trwałość. Zabawki z drewna nie są podatne na zniszczenie, dlatego nawet intensywna eksploatacja nie stanowi problemu. Małe dzieci mają tendencję do rzucania i gryzienia ich. Drewniany pociąg jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nie traci wraz z upływem czasu swoich pierwotnych walorów użytkowych ani estetycznych. Drewno jest surowcem naturalnym, ekologicznym i bezpiecznym. Nie trzeba wobec tego martwić się, że wykonana z niego zabawka będzie wkładana do buzi. Można ją wręczyć już najmłodszym dzieciom. Wysoka wytrzymałość kolejek drewnianych sprawia, że służą one użytkownikom przez wiele lat. Zabawa nimi pobudza kreatywność, stymuluje zmysł dotyku i wzroku. Jeśli rodzic chce wesprzeć rozwój motoryki małej swojego dziecka, to powinien wręczyć mu drewnianą kolejkę, która to umożliwi.

Co przemawia za wyborem drewnianych kolejek dziecięcych?

niemowlę bawiące się drewnianym pociągiemJuż samo łączenie ze sobą elementów sprawia, że dziecko musi się skupić, zaplanować działanie, wykonać precyzyjne ruchy. Ta niepozorna zabawa stanowi świetne wsparcie do późniejszej nauki pisania i czytania, maluchowi będzie znacznie łatwiej opanować te nowe umiejętności. W przypadku kolejek drewnianych można mówić o uniwersalności i ponadczasowości. Zdają się nigdy nie wychodzić z mody i sprawdzają się w przypadku każdego dziecka. Zabawa kolejką rozwija umiejętność logicznego myślenia, ćwiczy koordynację ręka-oko, rozbudza ciekawość świata, motywuje do używania wyobraźni. Sekret zabawek z drewna tkwi właśnie w ich prostocie, dlatego warto je docenić, zamiast przebodźcować maluszka niewłaściwie dobraną zabawką. Przesuwanie kolejki po torach działa jak trening dla rąk i palców, wymaga to pełnego zaangażowania i skupienia. Łączenie ze sobą wagonów, rozstawianie postaci i domków sprzyja projektowaniu przestrzennemu. Z czasem dziecko zacznie budować całe miasta i wyznaczać coraz bardziej skomplikowane trasy, co wspaniale oddziałuje na sferę psychofizyczną.

Jakie rodzaje kolejek drewnianych dla dzieci są dostępne?

dziecko bawiące się drewnianą kolejkąDrewniany pociąg to wręcz idealna zabawka dla dziecka ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i walory edukacyjne. Mogłoby się wydawać, że wybór kolejek z drewna jest ograniczony, ale można liczyć na bogatą i zróżnicowaną ofertę. Modele przeznaczone dla najmłodszych odznaczają się żywą kolorystyką, różnorodnością kształtów. Wszystko to sprawia, że przyciągają wzrok dziecka i zachęcają je do zabawy. Kolejną opcją do wyboru są kolejki tematyczne i  nawiązujące do różnych bajkowych postaci. Można kupić kolejki z wróżkami, zwierzętami z farmy czy nawet dinozaurami. Nie brakuje wersji z napędem, co będzie dodatkową atrakcją. Do wyboru są modele zasilane bateryjne lub nawet sterowane zdalnie za pomocą pilota. Nowoczesne kolejki można kontrolować z poziomu smartfona. Te ostatnie nie nadają się jednak dla małego dziecka, ale starsze będzie już zachwycone takim gadżetem. W sprzedaży znajdują się również kolejki świecące i wydające różne dźwięki, można również kupić modele z funkcją wydzielania dymu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kolejki drewnianej?

Decydując się na zakup kolejki, zawsze powinno się mieć na uwadze wiek dziecka i jego możliwości. Istotna jest jakość użytych materiałów i sposób wykonania kolejki. Na opakowaniu każdej zabawki znajduje się informacja dotycząca dolnej granicy wieku. Na tej podstawie rodzic będzie wiedzieć, czy dany przedmiot jest odpowiedni dla jego dziecka. W przypadku maluszków należy postawić na prostotę, dla starszego można już wybrać modele bardziej rozbudowane, czyli z większą liczbą elementów. Wraz z wiekiem rośnie poziom trudności, dlatego można już zdecydować się na wersję bardziej rozbudowaną. Istotne jest to, aby kolejka nie miała żadnych ostrych ani małych elementów ruchomych. Należy zwracać uwagę na to, co dokładnie wchodzi w skład zestawu i czy można dokupić dodatkowe elementy. Podstawą jest oczywiście lokomotywa, tory i wagony. Maluszek nie potrzebuje zabawek, które mają odwzorowane realistyczne szczegóły, dlatego sprawdzi się nawet najprostszy model drewnianej kolejki. Ważne jest to, aby zabawka posiadała wymagane atesty i certyfikaty potwierdzające jej jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Drewno użyte do produkcji sklejki powinno być odpowiednio wyprofilowane, bez żadnych wystających elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *