W przypadku każdego małego dziecka bardzo ważne jest to, aby wyposażyć się w zapas pieluszek, które będą zużywane w dużych ilościach. Zanim przyjdzie czas na odpieluchowanie i dziecko nauczy się samodzielnego załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na nocniku, minie sporo czasu. Obecnie bardzo popularne są pieluchy jednorazowe ze względu na wygodę użytkowania. Są powszechnie dostępne, po zabrudzeniu wystarczy je wyrzucić do śmietnika i po problemie. Nie są one jednak optymalnym wyborem dla dziecka ani ekologiczne. Jako że zużywa się ich spore ilości, trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Warto pomyśleć wobec tego o pieluszkach wielorazowych, materiałowych.

Pieluchy jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

przygotowanie pieluszkiMałe dzieci potrzebują pieluch, a rodzice mają duży ich wybór. Odkąd na rynku pojawiały się pieluszki jednorazowe, stały się prawdziwym hitem. Rodzice cenią je przede wszystkim za to, że ułatwiają one pielęgnację maluszka. Są tak zaprojektowane, aby kształtem przypominać majtki, zapina się je na rzepy. Dziecko ma na sobie tego typu pieluszkę do czasu, aż nie zostanie zmoczona lub zabrudzona. Po użyciu jednorazówkę wyrzuca się i zakłada kolejną. Zaletą pieluszek jednorazowych jest bardzo dobra chłonność. Są one wyposażone w specjalny wkład wypełniony kulkami zmieniającymi się w żel w kontakcie z wilgocią. Nie trzeba martwić się tym, że skóra dziecka będzie miała kontakt z moczem, bo wsiąknie on w pieluszkę. Znika problem z wydostawaniem się go na zewnątrz. Zaletą pieluszek jednorazowych jest to, że nie trzeba ich zmieniać zaraz po każdym zmoczeniu, mogą być nadal używane, co sprawdza się rewelacyjnie podczas spaceru, braku możliwości komfortowego przewinięcia maluszka, dłuższego przebywania poza domem. Jednorazówki są dostępne w różnych rozmiarach, nie brakuje nawet modeli przeznaczonych dla wcześniaków. Kolejnym udogodnieniem są pieluszki ze specjalnym wycięciem w okolicy pępka, dzięki czemu kikut pępowiny może się lepiej goić.

Pieluchy jednorazowe są łatwe i wygodne w użyciu. Minusem będzie to, że nie mają one niczego wspólnego z ekologią, są chemicznie wybielane, mogą powodować uczulenia. Kolejnym problemem jest możliwość opóźnienia nauki korzystania z nocnika ze względu na to, że dziecko w takiej pieluszce nie odczuwa wilgoci. Nie będzie wobec tego kojarzyć moczenia się w pieluchę z czymś nieprzyjemnym. Coraz więcej rodziców decyduje się na pieluchy wielorazowe, które są bardziej problematyczne, bo wymagają prania i trzeba czekać, aż wyschną. Są wykonane z naturalnych tkanin, miękkich i przyjaznych dla delikatnej skóry dziecka. Nie podrażniają jej, zapewniają wysoki komfort i swobodny dostęp powietrza do skóry. Nie trzeba martwić się uczuleniami ani odparzeniami. Stosowanie pieluch wielorazowych wymaga zakładania otualcza. Zakup pieluszek wielokrotnego użytku będzie długoterminową inwestycją, co przełoży się na spore oszczędności. Kilkanaście sztuk wystarczy do czasu, aż dziecko nauczy się korzystać samodzielnie z nocnika. Na korzyść pieluch wielorazowych przemawia dobre wyprofilowanie, duża szerokość zapewniająca swobodę poruszania nogami.

Jakie wybrać pieluszki?

przewijanie niemowlęciaUniwersalnym rozwiązaniem są pieluchy tetrowe, które podobnie jak pieluszki muślinowe są tanie i szybkoschnące. Można z łatwością dopasować je do każdego dziecka ze względu na możliwość składania. Ich używanie wymaga nieco cierpliwości i wytrwałości, ale praktyka czyni mistrzem. Bardzo ważne w przypadku tego typu pieluszek jest wybranie materiału o wyższej gramaturze, co przekłada się na większą chłonność. Kolejną opcją do wyboru są pieluszki przeszyte, niedrogie, bardzo wytrzymałe i niezwykle chłonne, dosyć szybko schną. Trzeba je odpowiednio założyć, dopasować i zapiąć w otulaczu. Modele przeszyte składają się z trzech paneli, a każdy z nich ma inną chłonność. Wygodniejsze w użyciu są pieluszki formowane, świetnie dopasowują się do ciała i zapewniają lepszą ochronę przed wyciekaniem. Są jednak mniej chłonne i wytrzymałe. Ciekawą opcją są modele All-in-one, czyli najwygodniejszy rodzaj pieluszki wielorazowej. Jest to połączenie pieluchy formowanej z otulaczem i rzepem/zatrzaskiem. Nie trzeba niczego składać, zapinać ani stosować dodatkowego otulacza. Na korzyść tego typu pieluszek przemawia łatwa obsługa, świetne dopasowywanie się do ciała, mnogość rozmiarów i kolorów.

Można też wybrać pieluszkę-kieszonkę, która z zewnątrz jest zrobiona z wodoodpornego materiału, natomiast przy skórze znajduje się miękki poliester lub polar. W otworze kieszeni znajduje się wkład chłonny. Jeśli rodzic szuka pieluszki, która zapewnia najwyższy komfort, to kieszonka sprawdzi się idealnie. Można regulować chłonność, nie trzeba składać pieluszki, stosować otulacza ani dodatkowych zapięć. Tego typu pieluszka jest bardzo łatwa w użytkowaniu, nie powiększa się. Można mówić o odporności na zaplamienia oraz mnogości kolorów i wzorów. Pomimo dosyć wysokiej ceny nadal jest to tańsze rozwiązanie niż zakup pieluszek jednorazowych. Godne polecenia są pieluszki bambusowe ze względu na ich dużą chłonność, właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Zapobiegają one podrażnieniom skóry, działają łagodząco i przeciwzapalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *