Dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju nie tylko jedzenia, ale też płynów. Wybierać należy oczywiście napoje niesłodzone, bez sztucznych barwników, konserwantów i innych niepożądanych składników. Najlepiej sprawdzi się czysta woda, herbata, łagodny napar ziołowy, naturalny sok. Kolejną kwestią jest to, w czym podawać dziecku coś do picia. Możliwości jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje uniwersalny i praktyczny bidon z ustnikiem lub słomką. Trzymanie bidonu nie sprawia dziecku żadnych trudności, bo ma on wyprofilowane uchwyty i opływowe kształty.

Czy warto zdecydować się na bidon dla dzieci?

dziecko pijące z żółtego bidonuPodczas kompletowania wyprawki dla dziecka warto uwzględnić też bidon do szkoły, który będzie stał na straży prawidłowego nawodnienia organizmu. Wiele dzieci pije za mało, co wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. W domu rodzic czuwa nad tym, aby nie brakowało dziecku płynów, ale w szkole nie można tego kontrolować. Wyrobienie nawyku picia zdrowych napojów to podstawa, o którą muszą zadbać oczywiście rodzice. Z pomocą przychodzi ładny bidon, który będzie z przyjemnością używany przez dziecko. Wybór jest obecnie ogromny, można przebierać w ciekawych wzorach i motywach, kolorach, pojemnościach, funkcjonalnościach. Bidon świetnie nadaje się nie tylko na wodę, bo można do niego wlać również sok, herbatę czy nawet mleko. Sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w szkole. Można zabrać go ze sobą na spacer, wycieczkę, wypad na miasto czy zakupy.

W sprzedaży dostępne są nawet bidony termiczne, które idealnie sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, gdy rodzic chce, aby dziecko miało zawsze pod ręką coś ciepłego do picia. Bidon ze słomką jest często używany jako zamiennik dla butelki ze smoczkiem. Roczne dziecko powinno już porzucić ssanie smoczka, ale zanim przejdzie się do tradycyjnego kubka, warto dać mu bidon, który również będzie zaspokajać potrzebę ssania, czyli uspokajać i wyciszać. Bidony są uniwersalne, nadają się zarówno dla przedszkolaka, jak i starszego dziecka. Mają wysokie walory użytkowe i estetyczne. Są odporne na uderzenia mechaniczne, dzięki czemu przetrwają nawet wielokrotne upadki. Do bidonu można nalewać napoje zarówno ciepłe, jak i zimne. Łatwo się go otwiera, jest niezwykle szczelny i lekki, nie ma problemu z utrzymaniem go w czystości. Na korzyść bidonu przemawia solidne zamknięcie, możliwość zabrania go ze sobą dosłownie wszędzie, poręczność, wygodny ustnik, kształt dostosowany do rąk dziecka, trwałość, kompaktowe wymiary, bezpieczeństwo stosowania.

Jakie są dostępne bidony dla dzieci?

dziewczynki z bidonamiW sklepach dostępnych jest wiele bidonów przeznaczonych do używania w domu/szkole, zabierania na rower czy idealnych na wycieczkę. Można przebierać w bidonach z ustnikiem, rurką, niekapkach i z twardymi korkami. W przypadku przedszkolaka najlepiej sprawdza się picie przez słomkę lub rurkę. Jest to świetny trening dla mięśni twarzy. Ćwiczone są nawet mięśnie ust, podniebienia i języka. Kolejną zaletą bidonów z rurką jest to, że uczą one prawidłowego oddychania. W przypadku małych dzieci jednoczesne przełykanie i oddychanie jest ogromnym wyzwaniem, a picie przez bidon pozwala opanować i wyregulować oddech. Na jego korzyść przemawia też nauka koordynacji jamy ustnej i warg, co ma wpływ na rozwój aparatu mowy. Zaletą będzie też to, że dziecko może nauczyć się lepszej samokontroli podczas pobierania płynu. Dla aktywnego dziecka świetnie sprawdza się bidon na rower. Do szkoły, na spacer i wycieczkę przyda się bidon termiczny, który odznacza się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Można wlewać do niego płyny o dowolnej temperaturze, ciepłe lub zimne.

Bidony mogą być nawet szklane, ale trzeba liczyć się z tym, że będą cięższe. Szkło jest jednak naturalne, nie wchodzi w reakcje z żadnymi substancjami, można mówić też o bezwonności i niezmienianiu smaku płynu. W silikonowym etui bidon nie będzie podatny na stłuczenia nawet w przypadku wstrząsów i upadku. Silikonowe etui sprawia, że bidon będzie dobrze leżeć w dłoni, nie wyślizgnie się z niej. Można też wybrać bidon wykonany ze stali nierdzewnej, niezwykle twardej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu bidony są niepodatne na odkształcenia, bardzo trwałe i eleganckie. Ciekawą opcją są bidony z tritanu, świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci. Są niezwykle lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe, nietoksyczne, całkowicie obojętne w kontakcie z innymi substancjami. Tego typu bidony można myć w zmywarce, sterylizować, wkładać do kuchenki mikrofalowej. Tanie, różnorodne i powszechnie dostępne są bidony plastikowe, ale jeśli mają być wytrzymałe, to trzeba wybrać modele dobrej jakości. Bardzo ważny jest brak ftalanów i BPA, w przeciwnym razie pod wpływem gorąca do wody będą przedostawać się trujące substancje. Bardzo lekkie są bidony aluminiowe, ale szybko się niszczą i mogą stanowić zagrożenie, jeśli nie będą mieć wewnątrz powłok ochronnych.

Czym kierować się przy wyborze bidonu dla dziecka?

Kupując bidon dla dziecka, trzeba mieć na uwadze to, z jakich został wykonany materiałów. Musi posiadać odpowiednie atesty i spełniać normy bezpieczeństwa. Sprawdzić trzeba to, czy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, przeznaczony do kontaktu z żywnością, wolny od bisfenolu A i ftalanów. Kolejną kwestią będzie wielkość bidonu, która wpływa na jego wagę. Na uwadze powinno się mieć to, czy bidon jest wyposażony w rurkę, wygodny ustnik. Zamykanie także ma znaczenie, najlepiej sprawdza się podwójne, co zapewnia dodatkową ochronę przed wylaniem i zabrudzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *