Urządzenie pokoju maluszka nie jest problematyczne, trudności pojawiają się w przypadku starszego dziecka, które musi pogodzić zabawę z obowiązkami szkolnymi. Bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do snu, uczenia się, rozrywki i relaksu. Pokój dziecka powinien być przede wszystkim przytulny, bezpieczny, funkcjonalny i łatwy do utrzymania czystości. Warto postawić na prostotę i kreatywne rozwiązania, zachować umiar w ilości kolorów i mebli. Trzeba zadbać o wygodę, kierować się potrzebami i preferencjami dziecka. W pokoju potrzebne będą meble dziecięce – nie tylko łóżko, biurko i krzesło, ale też szafa, regały, półki, różne schowki i rozmaite akcesoria.
O czym warto pamiętać podczas urządzania pokoju dziecięcego?
W przypadku pokoju dziecięcego nie sprawdzi się przepych, zaleca się unikać nadmiaru akcesoriów i chaosu. Zagracony pokój to prosta droga do gorszego samopoczucia i dyskomfortu, nie mówiąc już o ograniczonej przestrzeni. Warto postawić na kreatywność i rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie miejsca, dlatego idealnie sprawdzą się różne pudełka, organizery, ozdobne kartony i praktyczne pojemniki, półki wiszące, wieszaki, kosze i worki. Dziecko nauczy się, że każda rzecz ma swoje miejsce, do którego należy ją odłożyć, gdy przestanie się jej używać. Podczas aranżowania pokoju dziecięcego należy zachować umiar z kolorystyką. Najlepiej będzie wybrać jeden dominujący odcień, a do ożywienia wnętrza wystarczą kolorowe dodatki. Zaleca się postawić na jasną stonowaną kolorystykę, która optycznie powiększy pomieszczenie i rozjaśni je.
Nie należy przesadzać z elementami wyposażenia, najlepiej będzie ograniczyć się do najpotrzebniejszych mebli. Jeśli chce się w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i jak najlepiej dopasować meble do potrzeb dziecka, to warto je zamówić na wymiar. Zadbać trzeba o wygodę malucha, elementy sprzyjające relaksowi typu hamak, huśtawka, worek sako. Komfort to jedno, ale niezwykle ważne będzie zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. W pomieszczeniu nie mogą znaleźć się przedmioty, którymi dziecko mogłoby wyrządzić sobie krzywdę ani sprawiające trudności w użytkowaniu. Nie można też zapomnieć o wydzieleniu strefy do nauki, rozrywki i wypoczynku.
Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?
Do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzają się funkcjonalne meble, które należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup uniwersalnych mebli, które posłużą dziecku przez wiele lat. Najbezpieczniej będzie wybrać na stonowaną kolorystykę, meble wykonane z drewna o naturalnej barwie. Masywna meblościanka będzie mało praktyczna, zdecydowanie lepiej sprawdzają się meble modułowe, które są mobilne, łatwe do przestawiania. Za ich pomocą można tworzyć różne układy, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami dziecka. W przypadku niemowlaka wystarczające będzie łóżeczko, miejsce do przewijania, komoda lub szafa na ubrania oraz kącik do karmienia. Bardzo ważną kwestią przy wyborze mebli do pokoju dziecka jest to, aby były one wykonane z materiałów nietoksycznych. Muszą być solidne, stabilne, trwałe i wytrzymałe. Znaczenie ma również gładka powierzchnia, brak ostrych kantów i skomplikowanych mechanizmów. Trzeba mieć na uwadze to, jakimi lakierami lub farbami zostały pomalowane meble. Sprawdzić powinno się to, czy posiadają one atesty potwierdzające jakość i bezpieczeństwo. Od mebli dziecięcych należy oczekiwać trwałej konstrukcji, możliwości zmieniania i rozbudowywania, zabezpieczenia przed przewróceniem.
Niezbędne meble dla dzieci, czyli czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym?
Najważniejszym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego jest oczywiście wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem zapewniającym błogi sen. Materac musi mieć właściwie dobrany poziom twardości, dopasowywać się do naturalnych krzywizn ciała, odciążać mięśnie i kręgosłup. Przy łóżku sprawdzi się szafka nocna, na której nie może zabraknąć lampki. Jako oświetlenie główne posłuży lampa sufitowa, ale trzeba też zadbać o doświetlenie miejsca do nauki. Można ustawić lampę na blacie biurku lub zawiesić ją nad nim. Mile widziane będzie również światło dekoracyjne typu kolorowe cotton balls. Godne polecenia są nowoczesne lampy z możliwością zmieniania natężenia światła i jego barwy. W strefie do relaksu najlepiej odnajdzie się światło delikatne o ciepłej barwie, co sprzyja wypoczynkowi i świetnie sprawdza się podczas spotkania z przyjaciółmi.
W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć biurka z szafkami, półkami, organizerami. Blat powinien być szeroki i z otworami do przeprowadzenia kabli. Ważne jest dobranie wysokości biurka do wzrostu dziecka. W sprzedaży dostępne są nawet takie z blatami wyposażonymi w funkcję regulowania wysokości. Potrzebne będzie też ergonomiczne krzesło do biurka z wyprofilowanym oparciem w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Siedzisko powinno być miękkie i odpowiednio głębokie, aby dziecko mogło przyjmować wyprostowaną pozycję ciała. Zaleca się wybierać krzesła z pełną regulacją – dotyczy to nie tylko oparcia i siedziska, ale też podłokietników i zagłówka. Nie może zabraknąć szafy lub komody na ubrania i zabawki oraz regałów, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania.