Na liście rzeczy do kupienia podczas kompletowania wyprawki nie może zabraknąć wanienki, która będzie niezbędna do bezpiecznego i komfortowego kąpania dziecka. Ciało maluszka jest bardzo delikatne, trzeba się z nim ostrożnie obchodzić, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Dla wielu rodziców pierwsze kąpiele są bardziej stresujące niż dla samego dziecka, dlatego warto dobrze się do tego przygotować, wybierając odpowiedni model wanienki i różne udogodnienia ułatwiające codzienną pielęgnację. Na szczęście rodzice mogą liczyć obecnie na bogactwo i różnorodność asortymentu, przebierać w rozmaitych rodzajach wanienek i dodatkowym wyposażeniu.

Idealna wanienka dla niemowlaka, czyli jaka?

dziecko w białej wanienceNawet w przypadku wanienek dla niemowląt można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Mnogość rodzajów sprawia, że nie ma problemu z dobraniem idealnego modelu do potrzeb i preferencji dziecka. Jako że wanienka posłuży dziecku przez kilka miesięcy, to należy dobrze zastanowić się nad jej wyborem, aby codzienne kąpiele były bezpieczne i komfortowe zarówno dla rodziców, jak i dziecka. W przypadku niewielkiego metrażu sprawdzi się wanienka składana, która po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca. Jest to rozwiązanie mobilne, łatwe do przenoszenia i przewożenia. Wanienka turystyczna składa się bezproblemowo, można mieć ją zawsze przy sobie nawet w podróży. Wiele osób używa tego typu wanienek na co dzień ze względu na ich praktyczność, jeśli nie ma miejsca na tradycyjny model. W mniejszych przestrzeniach wanienka na stojaku sprawdza się idealnie, zapewnia ogromną wygodę, bo nie trzeba się nadmiernie schylać podczas kąpania dziecka. Stojak to duże ułatwienie, bo odciąża kręgosłup. Nieco problematyczna może być konieczność każdorazowego składania i rozkładania go, co zajmuje więcej czasu. Kolejną opcją do wyboru jest wanienka progresywna, która dostosowuje się do potrzeb dziecka. Jej wielofunkcyjność docenia wielu rodziców, ponieważ może zostać dostosowana zarówno do noworodka, jak i starszego dziecka będącego w stanie samodzielnie siadać.

Wanienki tradycyjne mają prostą budowę, można je stawiać na meblach, podłodze, wannie, dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Są one bardzo trwałe i bezpieczne, a duże modele posłużą przez parę lat. Będzie to wobec tego długoterminowa inwestycja pozwalająca zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na korzyść wanienek tradycyjnych przemawia też to, że są do nich dostępne różne udogodnienia typu wbudowany termometr czy dozowniki płynu. Ciekawą opcją są wanienki wiaderka, które mają mnóstwo zalet. Zapewniają sporo miejsca i wysoki komfort kąpieli, sprzyjają przyjmowaniu prawidłowej pozycji. Co więcej, utrzymują one przez długi czas optymalną temperaturę wody, co przekłada się na większe zadowolenie dziecka. Kąpiele przebiegają w pozycji siedzącej, dziecko zanurza się aż do szyi. Jest to najmniej stresujące rozwiązanie dla maluszka, a rodzic ma nad nim większą kontrolę. Wanienka wiaderko może posłużyć w przyszłości jako pojemnik na zabawki czy pranie. Jeszcze innym rozwiązaniem są wkładki do kąpieli, które umieszcza się w zwykłej wannie lub nawet zlewie. Jest to wygodne i funkcjonalne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wanienki?

kąpiel niemowlęciaWybierając wanienkę dla niemowlaka, należy zwracać uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale też na rozmiar. Dla dzieci do szóstego miesiąca życia wystarczające będą małe modele zapewniające przytulność i wygodę. Są niewielkie i lekkie, przez co łatwe do przenoszenia i zabrania w podróż. Niestety dziecko szybko wyrośnie z takiej wanienki i będzie trzeba kupić większą. Duże wanienki są przeznaczone dla dzieci po szóstym miesiącu życia i mogą służyć nawet trzylatkowi. Można je również wykorzystać jako basenik ogrodowy. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału została wykonana wanienka. Bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia są wanienki ceramiczne, minusem jest dosyć wysoka cena. Z kolei wanienki emaliowane są tańsze i niepodatne na rdzewienie. Rodzice zwykle kupują wanienki plastikowe, które są tanie i lekkie, dostępne w różnych kształtach. Można też liczyć na szereg praktycznych dodatków. W sprzedaży znajdują się nawet wanienki nadmuchiwane, które świetnie sprawdzają się podczas wyjazdu, zajmują niewiele miejsca po wypuszczeniu powietrza.

Jako że pierwsze kąpiele są bardzo stresujące dla rodziców, można zainwestować w wanienkę profilowaną, która została tak zaprojektowana, aby zapobiegać zachłyśnięciu się wodą. Do wyboru są różne dodatki do wanienek dziecięcych typu przewijak, stojak czy mata antypoślizgowa. Na uwagę zasługują kąpielowe komody, ale zajmują sporo miejsca i są mało mobilne. Wyposaża się je w praktyczne półki i szafki, dzięki czemu można mieć wszystkie niezbędne akcesoria pielęgnacyjne i ubranka w jednym miejscu. W sprzedaży znajdują się nawet wanienki interaktywne, które umilają dziecku kąpiele i stymulują zmysły. W przypadku żywiołowych i niecierpliwych maluchów takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Będzie to też duże ułatwienie dla rodziców. Na uwadze powinno się mieć także to, czy wanienka dziecięca spełnia wymagane normy bezpieczeństwa i posiada odpowiednie atesty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *