Niektóre kobiety decydują się na długoterminowe karmienie piersią, co ma oczywiście mnóstwo zalet. Nie ma bardziej wartościowego pokarmu dla dziecka niż prosto z piersi jego matki, ale nawet codziennie stymulowana laktacja w końcu zanika. Przychodzi czas, kiedy trzeba rozszerzyć dietę dziecka o kolejne składniki pokarmowe. Ponadto nie zawsze matka może karmić piersią, dlatego zawsze przyda się butelka ze smoczkiem, która rozwiąże problem. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, modeli butelek dla niemowlaków jest wiele. Rodzica powinny interesować wyłącznie dobrej jakości akcesoria niemowlęce, atestowane i certyfikowane, spełniające wymagane normy bezpieczeństwa.

Kiedy i dlaczego warto karmić dziecko butelką?

dziecko karmione butelkąKarmienie butelką jest bardzo wygodne i może robić to każdy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się, gdy mama pragnie odpocząć, wyjść z domu czy wrócić do pracy. Przejście na taki sposób podawania mleka nie oznacza rezygnacji z karmienia piersią. Wystarczy mieć laktator, aby móc szybko i łatwo odciągać pokarm, po czym przechowywać go w lodówce lub nawet zamrażać. Oznacza to, że butelka przydaje się już w przypadku najmłodszych dzieci. Może być bezpiecznie stosowana u noworodków, często jest to wręcz konieczne. Niektóre mamy mają problemy z laktacją, nie są w stanie zapewnić dziecku wystarczającej ilości pokarmu do pokrycia dobowego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Z pomocą przychodzą butelki, które mogą nawet do złudzenia przypominać kształtem kobiecą pierś. Karmienie butelką jest elastyczne i wszechstronne, bo można robić to w dowolnym momencie i miejscu. Obowiązek ten nie spoczywa wyłącznie na matce, tata, babcia czy opiekunka również mogą się tym zająć.

Warto też wiedzieć, że mleko modyfikowane jest bardziej sycące, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość podawania pokarmu. Karmiąc butelką, robi się to rzadziej niż piersią. Dla rodzica jest to oczywiście duży plus, ma więcej czasu dla siebie. Znika też dyskomfort związany z karmieniem dziecka w miejscu publicznym. Karmienie butelką wspaniale sprawdza w czasie choroby – zarówno dziecka, jak i matki. Przestawienie się na karmienie butelką sprawia, że młoda mama nie musi już stosować restrykcyjnej diety ani stosować biustonoszy/ubrań ułatwiających karmienie piersią. Przekłada się to też na większe poczucie kobiecości ze względu na brak problemów z nawałem pokarmu i nieestetycznymi plamami na odzieży na skutek jego wycieku. Ponadto karmienie butelką pozwala lepiej kontrolować ilość wypijanego pokarmu przez dziecko. Butelka wspaniale sprawdza się przy problemach z kolką, bo przeciwdziała połykaniu powietrza podczas karmienia. Są nawet dostępne specjalne butelki antykolkowe.

Jedna butelka do karmienia to za mało?

Butelki do karmienia zużywają się, co wymaga ich regularnego wymieniania. Należy to robić co dwa-trzy miesiące lub częściej, jeśli zauważy się pierwsze oznaki zużycia. Modele plastikowe są najmniej trwałe, a wszelkie zarysowania utrudniają utrzymanie butelki w czystości. Bardzo ważną kwestią jest to, aby podawać dziecku zawsze dokładnie wymytą i zdezynfekowaną butelkę, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci pleśniawek wokół ust, rozstroju żołądka czy nawet zatrucia pokarmowego. Jedna butelka to zdecydowanie za mało, dwie to minimum, ale warto mieć co najmniej trzy w zanadrzu. Dla własnej wygody zaleca się zakup większej liczby butelek, aby mieć zawsze zapasową pod ręką. Jedna butelka może być przeznaczona do wody, druga do mleka, a trzecia do jeszcze innego napoju. Na początek wystarczą trzy butelki o pojemności około 120-150 ml. Jeśli mama karmi przede wszystkim piersią, to wystarczy jej jedna, ewentualnie dwie butelki. Konieczność zaopatrzenia się w większą ilość butelek wynika też z tego, że dziecko cały czas rośnie, zmieniają się jego potrzeby. Komfortowe dla każdego rodzica będzie korzystanie z kilku butelek i stosowanie ich zamiennie. Najlepiej będzie wobec tego kupić cały zestaw.

Jakie są dostępne butelki dla niemowląt?

mama karmi butelką niemowlęŚwietną opcją w przypadku małych dzieci są butelki samosterylizujące, które zapewniają najwyższy poziom higieny. Mycie butelki to za mało, a wyparzanie jej w wodzie lub stosowanie płynów/kapsułek do dezynfekcji jest uciążliwe. Można oczywiście wyposażyć się w sterylizator, ale wiąże się z to z dodatkowym kosztem. Zdecydowanie taniej i wygodniej będzie zainwestować w butelkę samosterylizującą. Po jej umyciu wlewa się do niej wodę, po czym zakręca i wstawia na 90 sekund do kuchenki mikrofalowej. Po tym krótkim czasie będzie już wolna od wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów i gotowa do użycia. Z kolei podczas spacerów idealnie sprawdzi się butelka z dozownikiem. Butelka jest zaprojektowana w taki sposób, że pozwala na przygotowanie świeżego pokarmu w dowolnym momencie i miejscu. Trzeba tylko pamiętać o napełnieniu dozownika sproszkowaną mieszanką dla maluszka, który mocuje się do spodu akcesorium. Po naciśnięciu dna preparat przedostanie się do wnętrza butelki wypełnionego wodą. Pozostaje tylko porządnie wstrząsnąć butelkę, aby jej zawartość dokładnie się wymieszała.

Godna polecenia jest butelka antykolkowa, dzięki której będzie można uchronić maluszka przed szeregiem nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego na skutek przedostawania się do jelit nadmiaru powietrza podczas karmienia. Najedzone dziecko bez kolki zaśnie szybko i bezproblemowo. W sprzedaży dostępne są nawet modele z czujnikiem ciepła. Ciekawą opcją są termobutelki dla dzieci, co stanowi ogromną wygodę i pozwala zaoszczędzić czas. Jest to mobilne akcesorium, dzięki któremu będzie można mieć pod ręką ciepły posiłek dla dziecka, znajdując się poza domem. Butelki do karmienia mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Te pierwsze są odporne na zabarwienia i zapachy, trwałe, wygodne w czyszczeniu, przyjazne dla środowiska, można je myć w zmywarce i sterylizować w mikrofalówce. Tańsze i lżejsze są butelki plastikowe, ale zmieniają smak napoju. Do minusów zaliczyć można też podatność na przebarwienia, odkształcenia i zarysowania. Plastikowa butelka jest za to elastyczna, dłużej utrzymuje ciepło, nie tłucze się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *