Z zakupem książeczki dla dziecka nie trzeba czekać, można się w nią zaopatrzyć już praktycznie na etapie kompletowania wyprawki dla maluszka. Nie brakuje przecież bajek dla niemowląt do czytania, opowiadania czy oglądania. Mają one postać materiałowych, kolorowych zabawek edukacyjnych. Pomimo tego, że dziecko nie potrafi jeszcze mówić, to czytanie mu bajeczek wpływa korzystnie na sferę psychofizyczną, wspiera prawidłowy rozwój w zakresie mowy i emocji. Na początek należy wybrać proste książki o pozytywnych treściach, zawierające prawidłowe wzorce. Czytanki i książki kontrastowe to idealna opcja dla niemowląt, z czasem można zwiększać poziom trudności.

Kiedy zacząć czytać dzieciom? Od urodzenia!

mama czytająca dzieciom książkęW sprzedaży dostępne są nawet bajki dla niemowląt, co oznacza, że warto zacząć czytać dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Płynie z tego wiele korzyści dla maluszka, nawet jeśli wypowiadane przez rodziców słowa są dla niego niezrozumiałe. Od czegoś trzeba przecież zacząć, a człowiek uczy się od urodzenia aż do śmierci. Bajki to świetny sposób na spędzanie czasu z maluszkiem, wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie. Jest to sposób na budowanie więzi z rodzicami, można czytać na głos już w czasie ciąży. Głos matki działa na dziecko zbawiennie, uspokaja je i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Czytanie sprawia, że dziecko staje się spokojniejsze, wycisza się, łatwiej zasypia. Ciepły i spokojny głos rodzica ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny niemowląt, działa na nie kojąco, czują się one kochane i otoczone opieką. Dzieci, którym czyta się książki od najmłodszych lat, rozumieją i wypowiadają więcej słów. Miłość do książek rozwija się od szóstego miesiąca życia, co stanowi pierwszy krok do nauki. W tym wieku dziecko jest już w stanie skupić uwagę na ilustracjach w książce i wyrazić swoją ekscytację na głos.

Dlaczego warto czytać książki małym dzieciom?

Czytanie książek dzieciom to skuteczny sposób na rozwijanie ich wyobraźni i zwiększanie zasobu słownictwa. Umożliwiają one dzieciom poznawanie świata, skłaniają do zadawania pytań, wzbudzają ciekawość. Książki mają walory edukacyjne, stanowią źródło wiedzy, pomagają w wychowywaniu malucha. Wspólne czytanie to okazja do budowania bliskości i rozmawiania o emocjach. Ponadto jest to dla dziecka szansa na przeżycie wspaniałych przygód, doświadczenie nowych emocji. Książki często poruszają ważne tematy i umożliwiają rozwijanie zainteresowań. Wspaniale stymulują wyobraźnię i sprawiają, że dziecko staje się kreatywniejsze. Jeśli maluszek będzie otoczony książkami od najmłodszych lat, to z chęcią sięgnie po nie samodzielnie w przyszłości. Wspólne czytanie rozbudza czytelniczą pasję dziecka. Kolejną zaletą czytania książek jest wzrost poczucia własnej wartości. Mogą mieć one nawet działanie terapeutyczne, pomagać w trudnych sytuacjach. Przedstawiają różne problemy, z którymi borykają się bohaterowie, zawierają też praktyczne rozwiązania i sposoby radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego. Czytanie książek rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne, wspiera procesy myślowe, ułatwia wyrażanie myśli i uczuć.

Czym kierować się przy wyborze książeczki dla dzieci?

mama czytająca bajkę dziewczynceBajki zawsze powinny być dopasowane do wieku dziecka, jest to najważniejsze kryterium wyboru. Jako że każdy maluszek rozwija się w swoim tempie, to trzeba mieć zawsze na uwadze jego indywidualne zdolności. Zbyt skomplikowana książka nie wzbudzi zainteresowania, nie spełni swojej funkcji edukacyjnej. W przypadku niemowląt najlepszym wyborem są krótkie opowiadania, bo nie są one jeszcze w stanie skupić uwagi przez dłuższy czas. Godne polecenia są rymowanki, które łatwo zapadają w pamięć i dziecko zaczyna szybko je kojarzyć. Nawet wygląd książeczki ma znaczenie, powinna ona oddziaływać na zmysły maluszka. Wspaniałym wyborem będą książeczki kontrastowe, dzięki czemu nawet niemowlę nie będzie mieć większych trudności z dostrzeżeniem poszczególnych elementów. Bajki dla najmłodszych nie muszą być czytane, dostępne są także w formie opowiadanej. Wymaga to oczywiście od rodzica nieco więcej kreatywności, ale jest to okazja do rozwijania własnej wyobraźni. Można tworzyć rozmaite historie, które wzbudzą ciekawość maluszka. Bajki do opowiadania są dla dziecka nawet atrakcyjniejsze od tych czytanych, szczególnie jeśli nie brakuje w nich emocji, a rodzic moduluje głos.

Co ma znaczenie przy wyborze bajki dla dzieci?

Bardzo ważne jest to, aby bajki dla małych dzieci nie zawierały przemocy, mają być przyjazne i pozytywne, poprawiać nastrój. Kolejną kwestią jest to, aby książeczki dla dzieci zawierały treści stymulujące ciekawość i pobudzające wyobraźnię. Ich zadaniem jest zachęcanie do podejmowania różnych działań. Przykładowo bajka opowiadająca o zwierzętach i roślinach może wzbudzić zainteresowanie przyrodą. Przy wyborze bajek trzeba mieć na uwadze to, aby uczyły one poprzez zabawę, pomagały w poznawaniu liczb i alfabetu. Mają być też źródłem świetnej rozrywki, skłaniać do refleksji, rozwijać myślenie analityczne i przyczynowo-skutkowe. W przypadku małych dzieci ważne jest, aby fabuła w bajkach rozwijała się powoli, spokojnie. Ich czytanie nie może być zbyt emocjonujące, bo rozbudzi to dziecko i utrudni mu zaśnięcie. Na uwadze trzeba mieć wobec tego lekką treść, prosty i estetyczny język. Mile widziane będą wierszyki dla dzieci, maluszka zainteresuje nawet książka kucharska. Na początek nie zaleca się sięgania po czytanki zawierające wiele motywów i licznych bohaterów, z elementami fantastycznymi również powinno się poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *