Na rynku dostępny jest szeroki wybór kocyków przeznaczonych dla małych dzieci. Wielu rodziców zastanawia się więc, który z nich będzie najlepszy dla ich pociechy. Warto na wstępie zaznaczyć, że nie ma uniwersalnego kocyka spełniającego wszystkie oczekiwania, ale możliwe jest znalezienie tego najbardziej optymalnego na dany okres dla konkretnego dziecka. Dlatego warto kierować się określonymi kryteriami wyboru, aby satysfakcja z użytkowania była jak największa, a rodzic miał poczucie, że we właściwy sposób spełnił swój obowiązek. Kocyk to przecież podstawowy element wyposażenia dla najmłodszych. Sprawdzi się również jako prezent dla świeżo upieczonych rodziców.

Śpiący maluszek, który czuje się bezpiecznie, to kwestia nadrzędna dla większości opiekunów. Dlatego podstawowym kryterium wyboru kocyka dla niemowlaka nie powinna być nigdy jego cena. Tanie zazwyczaj nie znaczy dobre i szybciej się zużywa. Wyboru należy dokonać w oparciu o porę roku, kiedy kocyk będzie użytkowany, a także z uwzględnieniem jego przeznaczenia. Jeden będzie lepszy do okrycia podczas drzemki w łóżeczku, a inny okaże się właściwszy do przykrycia pociechy w wózku podczas spaceru. Zimą ma on przede wszystkim ogrzewać, a latem chronić przed słońcem i dawać przewiewność, która zapobiegnie przegrzaniu dziecka.  Jak łatwo się domyślić, najlepszym rozwiązaniem będzie więc zakup więcej niż jednego kocyka dla niemowlaka. Tym bardziej, że w przypadku zabrudzenia, może być potrzebna alternatywa.

Materiał, czyli najważniejsze kryterium wyboru

kocyk dla niemowlaka

Kocyk ma zapewnić maluchowi ciepło i poczucie bezpieczeństwa bez względu na panujące warunki. Materiał nie powinien być zbyt ciężki. Ważna jest przy tym jego oddychalność oraz właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne. Dobrze, gdy materiał jest odporny na zabrudzenia i nie przyjmuje zapachów. Najważniejsza pozostaje jednak nieszkodliwość materiałów dla wrażliwej skóry potwierdzona odpowiednim certyfikatem, najlepiej Oeko-Tex Standard 100 lub Atestem PZH. Ważne również, aby kocyk był miękki oraz elastyczny. Warto zaufać uznanym producentom, takie produkty są solidniej wykonane i posłużą na dłużej.

Niektóre marki proponują kocyki całoroczne. Są one zazwyczaj wykonane z przędzy bambusa z bawełną. Typowy kocyk dla niemowlaka z przeznaczeniem na zimę będzie grubszy i ocieplany. Najczęściej wykonany jest on z połączenia bawełny z welwetem, welurem lub polarem. Popularna jest też tkanina z wypustkami typu minky. Niemniej w pierwszych miesiącach życia dziecka zaleca się możliwe unikanie materiałów syntetycznych. Dobre parametry posiada naturalna wełna merino, ale jest to już droższy wybór. W cieplejsze miesiące właściwym materiałem okaże się na pewno muślin. Polecić można również kocyk bambusowy – dla niemowlaka będzie on miły w dotyku i zapewni idealną termoregulację. Można także wybrać lekką i cienką bawełnę o ażurowym splocie.

Rozmiar ma znaczenie, wygląd nieco mniejsze

Wprawdzie większy kocyk posłuży dłużej, ale rozmiar z reguły dopasowuje się do wieku i wielkości dziecka. To ważne dla wygody malucha i rodzica. Są pewne rozmiary, które występują najczęściej i są dedykowane najmłodszym. Przykładowo rodzice poszukujący kocyka bambusowego dla noworodka mogą zdecydować się na produkty o wymiarach 60×70 cm, 90×90 cm, 80×100 cm lub 100×120 cm. Znajdą one wiele zastosowań. Mniejsze lepiej sprawdzą się do gondoli, większe w łóżeczku lub później do spacerówki. W przypadku okrycia na miejsce do spania powinny być nieco większe od jego powierzchni. Gdy dziecko urośnie i dotychczasowy kocyk okaże się za mały, rozmiar nowego należy oczywiście ponownie dostosować do wzrostu pociechy.

Proponowane przez producentów wzory i kolorystyka potrafią zachwycić niejednego rodzica. Oczywiście lepiej, gdy kocyk dla niemowlaka jest ładny i nam się podoba, a przy tym pasuje stylistycznie do ubrań czy innych elementów wyposażenia. Nie to powinniśmy jednak brać pod uwagę w pierwszej kolejności, gdy podejmujemy decyzję. Dla najmniejszych wybierajmy raczej spokojną i stonowaną kolorystykę pastelową, unikajmy też skomplikowanych wzorów. Także na kocyk z aplikacją ulubionej postaci z bajki czas przyjdzie później. Maluch ma się czuć bezpiecznie i komfortowo, wtedy będzie najspokojniejszy – to jest w tym momencie najważniejsze.

Inne ważne kryteria wyboru kocyka dla niemowlaka

kocyk dla niemowlaka

Dokonując wyboru warto przyjrzeć się również innym kwestiom, nawet jeśli nie są one priorytetowe. Dobrze, jeżeli dany kocyk dla niemowlaka można prać w pralce, przynajmniej w niższych temperaturach. Atutem będą również właściwości szybkoschnące. Po praniu kocyk powinien zachowywać swoje wszystkie parametry, zarówno kształt, jak i odpowiednią puszystość. Dlatego używane detergenty muszą być delikatne – bez wybielaczy i chloru, a także przeznaczone dla niemowląt, aby nie powodować alergii skórnych. Przy twardej wodzie można stosować środki zmiękczające.

Dla wielu osób znaczenie ma również to, w jaki sposób dany produkt powstaje. Tutaj znów warto spojrzeć na dodatkowe certyfikaty. Znak Fair Trade potwierdza, że produkcja odbywa się uczciwie z poszanowaniem praw wszystkich osób wykonujących na każdym etapie począwszy od plantatorów. Z kolei certyfikat Global Organic Textile Standard (GOTS) otrzymują wyłącznie produkty, które zawierają w składzie minimum 70% włókien organicznej bawełny, czyli wytwarzanej bez pestycydów i innych środków chemicznych. Natomiast użyte substancje w procesie produkcji spełniają tu rygorystyczne kryteria środowiskowe oraz toksykologiczne, a przetwórcy wymogi techniczne i społeczne. Dla niektórych znaczenie może mieć również to, aby za danym produktem stała firma z polskim kapitałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *